DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Mikuláš Dzurinda

Nestraníci

...kde bola nemecká kancelárka minulý týždeň. Bola v Mali, bola v Nigeri, bola v Etiópii.

Mikuláš Dzurinda o Michalovi Kovácovi, svojich vládach aj o aktuálnych problémoch - 16.10.2016
Pravda

Nemecká kancelárka Angela Merkel počas svojej trojdňovej africkej návštevy navštívila Mali, Niger a na záver vystúpila aj v Etiópii. Jej návšteva sa začala 9. októbra. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Cieľom jej návštevy bolo rozprávať a dohodnúť sa o investičných možnostiach, ktoré by pomohli k zoslabeniu migračnej vlny. Kancelárka uistila Afriku, že osud kontinentu bude prioritou Nemecka v období keď prevezme predsedníctvo G20 na konci roka. Kancelárka vyslovila žiadosť smerom k africkým krajinám, aby spravili viac pre zastavenie migrácie do Európy a rozvoja Islamského štátu. Súčasnú migračnú krízu označila za odliv mozgov a vyzývala krajiny, aby zabránili takej strate ľudského potenciálu.

Vo vystúpení v Mali Angela Merkel sľúbila viac podpory v boji proti drogám a pašeráctvu a tiež v poľnohospodárskom sektore. V Nigeri Merkelová prisľúbila pomoc pre rozvoj a vojenskú výzbroj. Kancelárka vyjadrila svoj názor a ponúkla pomoc Etiópii pri prebiehajúcim občianskym protestom a nepokojom "a vibrant civil society is part and parcel of a developing country".
 

Dátum zverejnenia analýzy: 16.10.2016
success
error