DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Mikuláš Dzurinda

Nestraníci

Posledný summit ruského a amerického prezidenta sa uskutočnil v Bratislave vo februári 2005...

Mikuláš Dzurinda o Michalovi Kovácovi, svojich vládach aj o aktuálnych problémoch - 16.10.2016
Nepravda

V Bratislave sa vo februári 2005 uskutočnilo stretnutie amerického prezidenta Georga W. Busha a ruského prezidenta Vladimíra Putina. Toto stretnutie je známe ako summit Bush-Putin.

Nejedná sa však o zatiaľ posledný summit ruského a amerického prezidenta, keďže v roku 2010 sa v Prahe konal summit Obama-Medvedev. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Prezidenti sa počas bratislavského summitu v roku 2005 venovali predovšetkým spolupráci oboch krajín v nukleárnej oblasti, akými sú výmena informácií týkajúcich sa nukleárnej bezpečnosti či pravidelné stretnutia ruských a amerických expertov s cieľom zvýšenia bezpečnosti nukleárnych zariadení. 
Summit v Bratislave však nepredstavoval výnimočné stretnutie ruskej a americkej hlavy štátu. 

Okrem bilaterálnych stretnutí či pravidelných stretnutí amerického a ruského prezidenta v rámci formátov G20 či G8 sa napríklad v apríli roku 2010 v Prahe uskutočnil summit Obama-Medvedev. V rámci tohto summitu došlo k podpísaniu dohody New START o znížení počtu jadrových zbraní v arzenále oboch štátov. Dohoda obmedzila počet rozmiestnených bojových hlavíc oboch krajín na 1550.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.10.2016
success
error