DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

V EÚ sa už zaznievali hlasy, že V4 si robí nejakú inú, neštandardnú politiku.

Danko o neformálnom stretnutí predsedov parlamentu - 09.10.2016
Pravda

Štáty V4 sú v poslednej dobe pomerne casto kritizované predstavitelmi EÚ aj samotných clenských štátov. Najväcšia kritika sa nad štátmi Vyšehradskej skupiny vznáša najmä v otázke migracnej krízi, po novom aj pri téme Brexit. Preto hodnotíme výrok Andrej Danka ako pravdivý.


V médiách zarezonovala najmä kritika luxemburského ministra zahranicných vecí Jeana Asselborna, ktorý v máji tohto roku, v rozhovore pre denník Aachener Zeitung povedal: “Dostávam záchvaty, ked pocujem, ako nám krajiny Vyšehradu hovoria, že nemajú tradíciu prijímania utecencov." Dodal, že ak jedna krajina odmietne v case krízy solidaritu a nepríjme utecencov, Európe hrozí kolaps. Negatívny postoj krajín V4 k migracnej otázke skritizoval aj predseda Európskeho parlamentu, Martin Schulz, ktorý tvrdí, že štáty nechali Nemecko napospas pristahovaleckej kríze. Informoval o tom Denník N aj Frankfurter Allgemeine. Ku kritike sa pridal aj rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil, ktorý krajinám vycítal najmä postoj nezlúcitelný s európskou myšlienkou solidarity.


Analytik Milan Nic zo Stredoeurópskeho inštitútu sa pre britský magazín The Economist vyjadril, že si pamätá, ked sa rakúski politici o Vyšehradskej štvorke vyjadrovali s rešpektom, no dnes je slovo Vyšehrad používané ako nadávka.


The Economist píše aj toto:
Anti-migrant sentiment has unified the “Visegrad group” of Hungary, Poland, Slovakia and the Czech Republic—normally a disparate bunch who agree on some subjects (like opposing Europe’s climate policies) but are divided on others (like Russia). Rather than noisy opposition groups, it is governments in these countries who trumpet some of the most extreme views. And they are taking advantage of anti-migrant fervour to implement an illiberal agenda on other fronts, too.”


V auguste tohto roku sa ku kritikom V4 pridal aj denník Financial Times, ktorý oznacil Vyšehradskú štvorku za trápnu, informuje o tom CTK. Tieto krajiny, ktoré sú v EÚ cistými príjemcami (teda dostávajú viac penazí ako platia) podla neho využívajú clenstvo v EÚ.


Okrem nesúhlasu s povinnými kvótami na prerozdelenie migrantov sa V4 prezentuje aj ostrými vyjadreniami v otázke Brexitu. Premiér Robert Fico pre tlacovú agentúru Reuters povedal, že krajiny V4 sú pripravené vetovat akúkolvek dohodu o Brexite, ktorá by obmedzila právo obcanov z Európskej únie pracovat v Británii. Premiér dodal, že krajiny budú v tejto otázke nekompromisné. Ficove vyjdrenie komentoval pre stanicu BBC hovorca britského parlamentu so slovami: “We are not going to provide a running commentary on these negotiations (...) That approach won't help us get the best deal for Britain."


TASR uviedla, že krajiny V4 sa chystajú predložit spolocný text s návrhmi na riešenie problémov EÚ, vyjadril sa tak madarský premiér Viktor Orbán.


Dátum zverejnenia analýzy: 09.10.2016
success
error