DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Ani raz poslanci SNS nezahlasovali za opozičný návrh.

S Igorom Matovicom o jeho mandáte, živnosti a opozicnej cinnosti - 04.10.2016
Nepravda

V tomto volebnom období prešiel iba jeden opozičný návrh, a to návrh zákona predložený poslaneckým klubom SaS, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o hlásení pobytu občanov. Návrh zákona bol schválený na schôdzi 8. septembra 2016, z prítomných 142 poslancov  hlasovalo za návrh 141. Z poslaneckého klubu SNS zahlasovali všetci poslanci za prijatie tohto návrhu. 14. septembra prezident daný zákon podpísal. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Predkladaný návrh novely zákona, ktorý v septembri prešiel opozícii, sa konkrétne týka nahlasovania pobytu v zahraniční dlhšieho ako 90 dní. Ten by sa touto novelou stal dobrovoľným na rozdiel od súčasného zákona, ktorý stanovuje povinnosť hlásiť trvalý pobyt, prechodný pobyt či pobyt v zahraničí dlhší ako 90 dní, čím podľa SaS zasahuje do základných práv a slobôd. Na schôdzi 25. mája bol do druhého čítania posunutý návrh poslancov za klub SaS, išlo o novelu zákona o politických stranách. Napriek tomu, že v máji za návrh hlasovalo 121 poslancov, návrh bol nakoniec zastavený v treťom čítaní na septembrovej schôdzi.

Opozičné návrhy boli podporované aj hlasmi z koalície, tomu nasvečuje príklad Antona Hrnka, kto v apríli 2016 hlasoval za návrh Jána Budaja (OĽaNO) na prerokovanie ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí amnestii v druhom čítaní.

NR SR v máji 2016 na Schôdzi č. 4 neschválila niekoľko desiatok návrhov zákonov predložených opozíciou. Medzi nimi je napríklad návrh novely zákona o odmenách a náhradách súdnych exekútorov z dielne Sas a OĽaNO-NOVA, ktorý označili exekútori ako „politický populizmus“. Medzi ďalšie nepodporené návrhy Sas a OĽaNO-NOVA patrí sedem návrhov na novelizáciu Zákonníka práce. Jeden sa konkrétne týka možnosti voľby medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom. Ďalšie riešia problematiku mzdy, mzdového zvýhodnenia a náhrady mzdy za prácu vo sviatok a pracovný deň. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Richtera boli tieto návrhy len „marketingovým ťahom“.

Návrhy sú vysoko neodborné v mnohých častiach, často sú len populistické. Nemajú kvalitu komplexnej zmeny,“ poznamenal Andrej Danko, predseda SNS a NR SR.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2016
success
error