DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Bol som tam počas celého rokovania (odvolanie ministra Kaliňáka, pozn.). Vystupoval som v rozprave, aj v podstate však vlastne to bola tá prerušená schôdza.

S Igorom Matovicom o jeho mandáte, živnosti a opozicnej cinnosti - 04.10.2016
Nepravda

V júni prerušená schôdza k odvolaniu ministra vnútra Roberta Kaliňáka bola následne otvorená 23. septembra 2016. Igor Matovič síce v júni k tejto téme vystupoval v rozprave, v septembri už k tomuto bodu nevystúpil a nebol prítomný ani pri hlasovaní. Návrh na odvolanie uviedol Jozef Rajtár (SaS). Schôdza k odvolaniu Kaliňáka mala byť prerokovaná na schôdzi 6. júla. Na ten deň bola zvolaná schôdza aj k odvolaniu Fica, ale táto schôdza nebola ani otvorená, lebo neprezentovalo sa dostatočný počet poslancov. Následne na návrh predsedu parlamentu Andreja Danka poslanci prijali uznesenie, aby obidve odvolania boli preložené na september. V piatok 23. septembra sa konalo odvolanie Roberta Fica (pred odvolaním Kaliňáka). Igor Matovič na tejto schôdzi ešte prítomný bol, dokonca on uviedol návrh zákona a aj hlasoval za návrh. Jeho tvrdenie hodnotíme ako nepravdivé.

Matovič svoju absenciu na hlasovaní v relácií V politike obhajoval takto: "Celý čas počas toho rokovania tej mimoriadnej schôdze som tam bol a potom som jednoducho potreboval niekam odísť. Naozaj teraz si ľudsky nepamätám, čo vlastne vtedy večer bolo."

Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2016
success
error