DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Ďalšie informácie, myslím zo včera, z predvčera, že (Kaliňák, pozn.) dohodil svojmu susedovi 3 miliónovú zakázku v korunách na ochranu neviem akej hranice, niekde v Čiernej Hore, tuším.

02.10.2016
Neoveriteľné

Firma Erupsi Mareka Turčana v roku 2013 dostala dotáciu 92-tisíc eur (2 801 718 slovenských korún)  na vypracovanie projektu ochrany hranice Čiernej Hory. O prípade informoval denník SME, zmluva o poskytnutí dotácie je verejne dostupný. Matovičom uvedené informácie korespondujú s mediálnymi správami, avšak nemôžeme hodnotiť, či išlo o "dohodenie" zakázky, preto považujeme výrok za neoveriteľný.


Projekt prebiehal v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky z programu SlovakAid, partnerskou organizáciou, ktorá určovala dotáciu bolo ministerstvo vnútra. V roku 2013 bol ministrom Robert Kaliňák, ktorý v roku 2012 Čiernu Horu aj osobne navštívil. Návšteva bola medializovaná, pretože v ten istý deň (5. júna) Kaliňák kupoval podiel vo firme FoRest s.r.o  za jedno euro od Róberta Pintéra. O tomto prípade informovala Aliancia Fair-play. Na zhromaždeňí bol prítomný aj Marek Turčan, kto robil zapisovateľa. Turčan poskytuje Kaliňákovi právny servis a kedysi boli v rovnakej advokátskej kancelárii, zároveň Kaliňáka nahradil v orgánoch firiem, keď kvôli politike musel Kaliňák ukončiť svoje podnikateľské aktivity.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2016
success
error