OĽaNO
Teraz, keď ste si všimli, Slovensko dopadlo ako druhé najhoršie v korupcii v rámci celej Európy. Albánsko nás dramaticky predbehlo v boji proti korupcii. Rumunsko, Litva, Lotyšsko, jednoducho krajiny, ktoré niekedy sme dávali za nás.
Igor Matovič komentuje výsledky najnovšieho Global Competitiveness Report (.pdf), ktorý každoročne vydáva Svetové ekonomické fórum. Súčasťou reportu je Globálny index konkurencieschopnosti, ktorý zachytáva mimo iného aj index Etika a korupcia. V rámci tohto subindexu sa skutočne Slovensko umiestnilo ako druhé najhoršie v Európe za Moldavskom. Od roku 2009/ 2010 v boji proti korupcii sústavne zaostáva za Albánskom, Rumunskom, Litvou aj Lotyšskom. Výrok Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivý.
Globálny index konkurencieschopnosti (GCI, z angl. Global Competitiveness Index) zachytáva konkurencieschopnosť 141 ekonomík sveta a jeho výsledky sú založené na prieskume verejnej mienky, v ktorom poskytlo odpoveď 14 723 biznis lídrov v období február až jún 2016. Index nadobúda hodnoty 1 až 7, pričom 7 je najlepšie. Pre potreby merania korupčného indexu boli položené nasledujúce otázky:
1. In your country, how common is illegal diversion of public funds to companies, individuals, or groups?
2. In your country, how do you rate the ethical standards of politicians?
3. In your country, how common is it for firms to make undocumented extra payments or bribes?
Spomedzi 138 krajín Slovensko obsadilo 110. miesto v kategórii Etika a korupcia s indexom 2.7 porovnateľným s Ukrajinou či Bosnou a Herzegovinou. Zaostáva za všetkými krajinami EU a má druhé najhoršie skóre spomedzi krajín OECD, kde poslednú priečku dosiahlo Mexiko s indexom 2.5. Moldavsko sa na druhej strane radí za najviac skorumpovanú krajinu v Európe na 130. priečke s indexom 2.3.