DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Tí ľudia, ktorí odišli od Kollára, hlasujú so zlepencom.

02.10.2016
Pravda

Na poslednej schôdzi (6-23.9.) došlo k 163 hlasovaniam, z ktorých sa pri 103 hlasovaniach nezávislí poslanci Holúbek, Šimkovičová a Marček rozhodli pri hlasovaní totožne ako poslanci koalície. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Poslanecký klub Sme rodina podnikateľa Borisa Kollára 8. júna opustila nútene trojica poslancov, konkrétne išlo o Rastislava Holúbeka, Martinu Šimkovičovú a Petra Marčeka. Dôvodom ich vylúčenia bola údajná neúčasť na rokovaniach poslaneckého klubu a ich protichodné hlasovanie so zvyškom klubu. 

Na poslednej schôdzi zo 6.9. prebehlo 163 hlasovaní, z ktorých pri 103 hlasovaniach všetci traja, momentálne nezávislí poslanci hlasovali rovnako ako poslanci koalície. Pri analýze sme nezohľadňovali, kto návrh podával.

Príkladom toho, že poslanci nehlasovali spolu s klubom je hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery Robertovi Kaliňákovi zo 7. júna, vtedy poslanci Holúbek, Šimkovičová a Marček zdržali sa hlasovania. 23. septemra sa konalo pokračovanie prerušenej schôdze za odvolanie Kaliňáka, vtedy Holúbek a Marček hlasovali proti odvolaniu, kým Šimkovičová nebola prítomná. V prípade návrhu na vyslovenie nedôvery Robertovi Ficovi, o ktorom sa hlasovalo 23. septembra, Holúbek a Marček zdržali sa hlasovania.

V prípade návrhu na zmenu rokovacieho poriadku zo 14.9. hlasovali všetci spomínaní poslanci "za" rovnako ako poslanci koalície.

Rovnaký súlad s hlasovaním koalície preukázali spomínaní poslanci aj pri medializovanom niekoľkonásobnom pokuse o otvorenie schôdze 7.7. kde sa pri prezentácii rovnako ako poslanci koalície zdržali hlasovania alebo boli neprítomní.
Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2016
success
error