DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Tá mimoriadna schôdza (schôdza na odvolanie Kaliňáka v júni 2016, pozn.) bola prerušená kvôli môjmu transparentu.

02.10.2016
Pravda

Mimoriadna schôdza na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňákovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, sa konala 30. júna 2016 a Igor Matovič na nej vystúpil ako šiesty a zároveň posledný rečník. Schôdza bola prerušená z dôvodu umiestnenia transparentu Igorom Matovičom pred rečnícky pult. Na transparente bol nápis "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne" a zobrazoval Ladislava Bašternáka a Roberta Kaliňáka. Matovičov výrok teda hodnotíme ako pravdivý.

V tento deň bola schôdza prerušená dvakrát. „Najskôr na približne 40 minút, zasadlo preto aj poslanecké grémium. Matovič následne transparent odstránil, po skončení svojho vystúpenia ho však opätovne rozprestrel. Podľa podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-Híd) musí transparent odstrániť, aby sa mohlo pokračovať v schôdzi. Keďže Matovič transparent znova roztiahol, Bugár rokovanie opäť prerušil." Prerušenie schôdze bolo pritom jednotlivými opozičnými poslancami považované za nedemokratické, pretože podobné vizuálne pomôcky nie sú nikde zakázané.

Andrej Danko Matovičovo počínanie okomentoval takto: „Dianie v Národnej rade SR sa dnes opäť zvrhlo na teátro indivíduí, na súťaž o najkrajší plagát, na vzájomné natáčanie poslancami aj na nedôstojné miesto z hľadiska oblečenia.“ Danko si pritom myslí, že na prerušenie schôdze mal právo a chcel by zmeniť pravidlá rokovania v parlamente, aby predišiel podobným prejavom.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2016
success
error