Daň z dividend nemá vôbec žiaden strop (...) nedotkne sa zahraničných, lebo oni sú krytí cez zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, dotkne sa domácich výrobcov, aj keď možno nie najmenších (...) a je to najmä dvojité zdanenie.
25.09.2016
Pravda
V roku 2004 došlo k zrušeniu dane z dividend pre fyzické osoby (FO) z dôvodu poukázania na nízky výnos a dvojité zdanenie. Pripravovaná nová právna úprava dane z dividend nemá stanovený maximálny limit príjmov z ktorej sa bude počítať (narozdiel od zdravotných odvodov z dividend). SR má z mnohými krajinami podpísane zmluvy o zákaze dvojitého zdanenia, takže sa nebude uvedená daň aplikovať na mnohé zahraničné právnické osoby (PO). Výrok Richarda Sulíka preto hodnotíme ako pravdivý.
23. septembra 2016 bol NR SR doručený návrh zákona z dielne Ministerstva financií SR, v ktorom sa má okrem iného obnoviť daň z dividend pre FO. Tá bola v roku 2004 zrušená s poukázaním na dvojité zdanenie a nízky výnos.
V návrhu ministerstva bola pôvodne sadzba 15 %, ktorá sa v medzirezortnom pripomienkovom konaní stretla s vlnou nevôle. Nakoniec sa v návrhu ustálila 7 % zrážková daň – s tým, že sa tiež majú zrušiť zdravotné odvody z dividend.
K návrhu sa vyjadrila aj Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), ktorá tvrdí, že "...ide o dvojité zdanenie rovnakého zisku, navyše bez doterajšieho horného limitu. Navyše nepostihne zahraničných vlastníkov, ale len slovenských občanov, najmä spolumajiteľov spoločností s ručením obmedzeným. Iba takýchto firiem je na Slovensku vyše 230 tisíc."
O dvojité zdanenie sa jedná preto, lebo "hospodársky výsledok spoločnosti je už raz zdanený daňou z príjmu právnických osôb".
Keď Richard Sulík tvrdí, že daň z dividend nemá žiaden strop, poukazuje na to, že pre výpočet zdravotných odvodov bol stanovený maximálny vymeriavací základ, no daň sa bude uplatňovať na celý príjem. Zmieňuje sa o tom i Klub500 a tiež Jozef Mihál na svojom blogu.
"V medzinárodných zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia v článku „Zisky podnikov“ (väčšinou článok 7 a konkrétne ods. 1) je ustanovené všeobecné pravidlo, podľa ktorého sa zisky podniku jedného zmluvného štátu môžu zdaniť len v tomto štáte. Výnimku tvorí situácia, ak podnik vykonáva v druhom zmluvnom štáte svoju činnosť prostredníctvom stálej prevádzkarne. Ak podnik vykonáva svoju činnosť takýmto spôsobom, môžu sa jeho zisky zdaniť aj v štáte, v ktorom je umiestnená stála prevádzkareň podniku, avšak iba v takom rozsahu, v akom sú tieto zisky podniku pripočítateľné činnosti uvedenej stálej prevádzkarne." (epi.sk)
Je teda pravdou, že ak PO nemá na území SR stálu prevádzkareň, tak na základe zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia sa jej nová právna úprava nedotkne.