DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Korčok

nominant SaS

...oni (Európska komisia, pozn.) nerozhodli o daňových otázkach, oni rozhodli o tom, že bola neoprávnene poskytnutá štátna pomoc (v prípade sporu Apple vs. Írsko, pozn.)...

Blížiaci sa summit lídrov v Bratislave - 12.09.2016
Pravda

Ivan Korčok komentuje rozhodnutie Európskej komisie z 30. augusta 2016, v ktorom je Írsko obvinené za "udelenie neprimerane vysokých daňových výhod" spoločnosti Apple vo výške 13 miliárd eur. Dánska komisárka Margrethe Vestager, zodpovedná za súťažnú politiku EU, sa vyjadrila, že takéto praktiky sú v rámci "štátnej pomoci" v EU ilegálne, pretože členský štát nemôže udeliť daňové výhody iba vybraným spoločnostiam. Apple takto zaplatilo značne menej daní ako iné spoločnosti pôsobiace v Írsku. Hodnotíme tento výrok za pravdivý, pretože ako Korčok poznamenal, jedná sa o rozhodnutie o neoprávnene poskytnutej štátnej pomoci.

Štandardná daň zo zisku spoločnosti je v Írsku 12,5 %. Tlačová správa Európskej komisie vraví, že spoločnosť Apple zaplatila len 1 % zo zisku z európskeho trhu v roku 2003 a v roku 2014 sa toto percento znížilo na 0,005 %. Vestager ďalej zdôraznila, že takáto daňová zmluva medzi Apple a írskou vládou "nezodpovedá ekonomickej realite". Takmer celý zisk z predaja skupiny Apple pôsobiacej na írskom trhu ako Apple Sales International a Apple Operations Europe boli pripísané "hlavnej pobočke". Hodnotenie komisie ukázalo, že tieto hlavné pobočky existovali "iba na papieri" a nemohli vytvárať tak vysoký zisk ako uvádza Apple.

Generálny riaditeľ Apple Tim Cook rozhodnutie komisie považuje za vážny a škodlivý dopad na investície a vytváranie pracovných miest v Európe. Apple ďalej argumentuje, že komisia sa snaží prepísať históriu Apple v Európe, ignoruje daňové zákony v Írsku, ako aj negatívne ovplyvňuje medzinárodný daňový systém. Dokonca i US Treasury (Ministerstvo financií Spojených Štátov) podotklo, že rozhodnutie komisie môže narušiť zahraničné investície, podnikateľské prostredie v Európe, ako aj celkovo obchodné vzťahy medzi EU a USA.

Nie len spoločnosť Apple, ale aj írska vláda vyjadrila nesúhlas s rozhodnutím Európskej komisie. Tri dni po tomto vyhlásení sa írska vláda rozhodla odvolať proti rozhodnutiu a odmieta prijať 13 miliárd eur, ekvivalent ročného rozpočtu ministerstva zdravotníctva. V hre je medzinárodná reputácia Írska, príliv zahraničných investícii kľúčových pre írsku ekonomiku, ako aj otázka suverenity krajiny. Zisky spoločnosti Apple nie sú jediné, na ktoré si Európska komisia posvietila. Ďalšími prípadmi sú spoločnosti Starbucks a Fiat v Luxembursku a Holandsku. O spore Apple versus Írsko informoval napríklad aj Denník N v článku z 2. septembra.




Dátum zverejnenia analýzy: 11.09.2016
success
error