DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Korčok

nominant SaS

Lisabonská zmluva je zmluvou, ktorú ratifikoval zvrchovaný slovenský parlament spolu s ostatnými 27 parlamentmi...

Blížiaci sa summit lídrov v Bratislave - 12.09.2016
Nepravda

Lisabonskú zmluvu ratifikovalo dovedna 27 členských štátov, pričom v Írsku nerozhodoval o ratifikácii parlament, ale občania v referende. Po úspšnom referende v propech Lisabonskej zmluvy ratifikovala 15. októbra Zmluvu prezidentka Mary McAleese, nie parlament. Výrok Ivana Korčoka preto hodnotíme ako nepravdivý. 


Návrh európskej ústavy bol neúspešný, no potreba zreformovať EÚ pretrvávala naďalej. Výsledkom reformných snáh bola takzvaná Lisabonská zmluva, ktorá bola podpísaná 13. decembra 2007. Následne ju ratifikovalo všetkých 27 členských štátov. 

Slovenská republika Lisabonskú zmluvu ratifikovala 24. júna 2008. Cesta k nej bola tŕnistá, keďže vtedajšie opozičné strany (SDKÚ – DS, KDH, SMK) bojkotovali hlasovanie z dôvodu výhrad k prijatému tlačovému zákonu. Na prijatie zmluvy bola pritom potrebná ústavná väčšina. Nakoniec za zmluvu hlasovalo 103 poslancov, pretože opozičná SMK sa pridala k hlasom koalície. 

V Írsku sa konalo 12. júna 2008 referendum, v ktorom občania Írska odmietli Lisabonskú zmluvu. Dôvodom bol nesúhlas so zásahom do "citlivých" oblastí Írov: "...in the field of taxation, right to life, education and family, as well as the traditional Irish policy of military neutrality...". Po zárukách daných Írsku sa referendum 2. októbra 2009 opakovalo – tentoraz s úspešným koncom pre Lisabonskú zmluvu. 

Ratifikačný proces bol ukončený 13. novembra 2009, keď Lisabonskú zmluvu ratifikovala aj Česká republika. Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti 1. decembra 2009. 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.09.2016
success
error