DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

...oni (prisťahovalci zo strednej a východnej Európy, pozn.) totižto po vystúpení Veľkej Británie budú v pozícii občanov tretích krajín...

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Zavádzajúce

Status občanov EÚ v Británii po vystúpení Británie z EÚ ostáva nejasný, keďže postup voči imigrantom bude závisieť na podmienkach, ktoré prinesú vyjednávania predchádzajúcemu samotnému odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Momentálne teda ešte nie je isté, aký bude postup. Predpokladá sa však, že budú vyjednané ústupky tak, aby pracujúci imigranti mohli v krajine ostať. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Momentálne upravuje pohyb osôb v rámci EÚ nariadenie 2004/38/EC, ktorý v článku 7 ustanovuje:
"1. All Union citizens shall have the right of residence on the territory of another Member State for a period of longer than three months if they:
(a) are workers or self-employed persons in the host Member State; or
(b) have sufficient resources for themselves and their family members not to become a burden on the social assistance system of the host Member State during their period of residence and
have comprehensive sickness insurance cover in the host Member State, ...
"

Nariadenie teda momentálne zabezpečuje zotrvanie na území hosťujúcej členskej krajiny, ak je imigrant zamestnaný a nezaťažuje sociálny systém.  Podporovatelia Brexitu v kampani navrhovali zavedenie Austrálskeho modelu "point-based system", ktorý sa od roku 2008 uplatňoval v Británii pre žiadateľov z tretích krajín. Základom bodového systému je získanie 70 bodov na základe niekoľkých kritérií, ako napríklad získanie zamestnania v kritickom obore, alebo jazykové schopnosti.

Holandský premiér Mark Rutte sa vyjadril proti zavedeniu, pričom upozornil, že Únia by mohla zareagovať zavedením takéhoto systému v EÚ:
,,And, secondly, it would be unavoidable, inevitable, for us and for many others in Europe to follow the same proposals, to implement a points-system also in the rest of the European Union."

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error