Status občanov EÚ v Británii po vystúpení Británie z EÚ ostáva nejasný, keďže postup voči imigrantom bude závisieť na podmienkach, ktoré prinesú vyjednávania predchádzajúcemu samotnému odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Momentálne teda ešte nie je isté, aký bude postup. Predpokladá sa však, že budú vyjednané ústupky tak, aby pracujúci imigranti mohli v krajine ostať. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.
Momentálne upravuje pohyb osôb v rámci EÚ nariadenie 2004/38/EC, ktorý v článku 7 ustanovuje: "1. All Union citizens shall have the right of residence on the territory of another Member State for a period of longer than three months if they: (a) are workers or self-employed persons in the host Member State; or (b) have sufficient resources for themselves and their family members not to become a burden on the social assistance system of the host Member State during their period of residence and have comprehensive sickness insurance cover in the host Member State, ..."
Nariadenie teda momentálne zabezpečuje zotrvanie na území hosťujúcej členskej krajiny, ak je imigrant zamestnaný a nezaťažuje sociálny systém. Podporovatelia Brexitu v kampani navrhovali zavedenie Austrálskeho modelu "point-based system", ktorý sa od roku 2008 uplatňoval v Británii pre žiadateľov z tretích krajín. Základom bodového systému je získanie 70 bodov na základe niekoľkých kritérií, ako napríklad získanie zamestnania v kritickom obore, alebo jazykové schopnosti.
Holandský premiér Mark Rutte sa vyjadril proti zavedeniu, pričom upozornil, že Únia by mohla zareagovať zavedením takéhoto systému v EÚ: ,,And, secondly, it would be unavoidable, inevitable, for us and for many others in Europe to follow the same proposals, to implement a points-system also in the rest of the European Union."