DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

Európska komisia pár týždňov pred britským referendom urobí taký nezmysel, že predstaví možnosť vykúpenia sa členských štátov z neprijatia migrantov na svojom území.

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Pravda

Začiatkom mája Európska komisia predstavila návrh, ktorý umožňuje členským štátom aby sa vyhli prijatiu utečencov tým, že zaplatia poplatok 250-tisíc eur za jedného odmietnutého žiadateľa o azyl. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 


Európska komisia predstavila návrh, ktorý mal zachovať dublinské kritéria pri riešení utečeneckej krízy a mal tento mechanizmus doplniť v prípade krízovej situácie. Samotný dublinský systém hovorí, že žiadosti o azyl rieši tá krajina, kde sa utečenec prvýkrát ocitne na území Európskej únie. Krízový mechanizmus sa mal venovať prerozdeľovaniu žiadateľov o azyl na základe kvót pokiaľ by došlo k preťaženiu systému v jednej z krajín. Z mechanizmu by ale bolo možné sa dočasne vykúpiť a to sumou 250-tisíc eur za jedného odmietnutého žiadateľa. 

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans uviedol: "Musíme zabezpečiť, aby ľudia, ktorí potrebujú ochranu, ju dostali. To je naša morálna povinnosť i právna zodpovednosť. Nájsť spôsob, ako pomôcť ľuďom, aby nemuseli riskovať svoje životy pri nebezpečných cestách a nedostali sa do rúk pašerákov. Navrhujeme korektívny mechanizmus dublinského systému. Ten by sa spúšťal automaticky, kedykoľvek by bol členský štát zaplavený migrantmi; utečenci budú presunutí do iných členských štátov."

Podľa tohto krízového mechanizmu by tak členské štáty museli prispieť pri riešení utečeneckej krízy a to buď tým, že prejavia solidaritu a prevezmú časť žiadateľov alebo štáty ktoré sú žiadosťami zaťažené podporia finančne. 

Oficiálnu správu Európskej komisie si môžte prečítať tu

Europoslanci sa ale zhodli, že tento návrh Európskej komisie je neprijateľný. Europoslankyňa Roberta Metsolaova zastupujúca záujmy Malty sa vyjadrila: "Myslím si však, že myšlienka Európskej komisie, že by sa členské štáty mohli z tohto mechanizmu vyplatiť, je provokatívny. To, že sa niektoré krajiny môžu vzdať zodpovednosti za peniaze, nie je podľa mňa najlepší spôsob, ako dosiahnuť zdieľanej solidarity".

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error