DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Už tuná riešime uhorky, riešime tuná zakrivenie banánu.

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Zavádzajúce

Kollár hovorí o uhorkách a zakrivení v banánu v kontexte toho, že v Bruseli "rozhodujú o nás, že nás zošnurovávajú". Nariadenia a smernice regulujúce zakrivenie uhoriek a banánov sa často používajú ako príklady prílišnej byrokracie Bruselu, pričom ide o nesprávne vysvetlené predpisy. V prípade banánov ide o nariadenie č. 2257/94 z roku 1994 o štandardnej kvalite banánov, ktoré špecifikuje minimálne kvalitatívne požiadavky na predaj tohto tovaru v krajinách EÚ a nerieši mieru zakrivenia ovocia. Na uhorky sa vzťahovali predpisy smernice 1677/88, v ktorom boli stanovené podmienky na zakrivenie týchto zelenín, aby boli zaradené do prvej triedy kvality, pričom táto smernica bola zmenená v roku 2008. Mýtu o zakrivení banánov v minulosti podľahol aj Peter Pellegrini. Výrok hodnotíme ako zavádzanie.

Nariadenie ktoré sa týkalo tvaru uhoriek bola "smernica 1677/88, ktorá požadovala, aby uhorky prvej a "extra" triedy mali maximálne povolené zakrivenie 10 mm na 10 cm dĺžky, pričom uhorky druhej triedy mohli byť zakrivené až dvakrát toľko." Z toho vznikol mýtus, že uhorky sa smú predávať iba rovné. Táto smernica bola pozmenená v roku 2008. keď "tieto obmedzenia a s nimi približne 100 strán pravidiel a regulácií bolo odstránených."


Ďalším mýtom ktorý sa šíri medzi ľuďmi je zákaz predaja krivých banánov. Európska únia v smerniciach stanovuje minimálne požiadavky pre dovoz banánov do Únie. Tieto pravidlá stanovujú, že banány musia byť neporušené, zdravé, bez hniloby, bez škodcov a chorôb. Jednou z požiadaviek je i to, že banány nesmú byť deformované alebo abnormálne zakrivené, pričom ide o to, aby zákazníci mali takto zaručenú kvalitu kupovanej potraviny. Za túto smernicu pritom zahlasovali aj členské štáty, nejde preto o "bruselský diktát".

Mýty okolok predpisov na zakrivenie uhoriek a banánov boli označené za "Euromýtov" samotnou Európskou komisiou.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error