DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...napriek pôvodným prísľubom Davida Camerona, že po neúspešnom referende tá žiadosť (o začatí rokovania o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, pozn.) príde takmer okamžite, sme dostali informáciu, že tento krok sa odkladá na pomerne dlhé časové obdobie...

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Pravda

Britský premiér David Cameron pred referendom skutočne povedal, že v prípade, že referendum dopadne v prospech odchodu Veľkej Británie z EÚ, okamžite uplatňuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý upravuje vystúpenie členskej krajiny z EÚ. Podľa médií sa mal takto vyjadrovať niekoľkokrát počas kampane za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ. Nebudeme pritom hodnotiť druhú časť výroku, keďže nemôžeme vedieť, akými informáciami disponuje Šefčovič. Overiteľnú časť, teda o prísľube Camerona hodnotíme ako pravdivý.

David Cameron povedal, že začne okamžite uplatňovať článok 50., ak bude referendum úspešné. Cameron pred referendom taktiež oznámil, že keď sa Briti rozhodnú pre odchod, bolo by to definitívne.Po referende oznámil, že vystúpením sa bude zaoberať až nový premiér, po jeho odstúpení na jeseň, na výročnom zjazde konzervatívcov v októbri.
Keď Británia využije 50. článok Lisabonskej zmluvy, budú nasledovať dvojročné rokovania o vyjednávaní podmienok. V spoločnom vyhlásení šéfovia Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Európskej rady dali tiež najavo, že akákoľvek ďalšia dohoda uzavretá medzi EÚ a Britániou ako treťou krajinou bude musieť byť vyvážená a výhodná pre obe strany.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error