DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...to, čo sme videli v britskej kampani, kopec neprávd, lží a skutočne niekedy až neuveriteľných vyjadrení typu, že zakážeme Britom piť čaj, lebo im chceme zregulovať čajníky, alebo že budeme dokonca nútiť farmárov, aby dávali plienky britským kravám, (...) a naozaj sa Brusel spája skôr s takýmito nezmyslami ako s tými pôvodnými hodnotami...

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože takéto nepravdivé tvrdenia sa v kampani za Brexit naozaj vyskytli. 

Príklady lží a poloprávd, ktoré Maroš Ševčovič uvádza vo výroku sa naozaj objavili v mediálnom éteri. Príklad zákazu pitia čaja súvisí s prípravou regulácie o varných konviciach a toastoch. Príklad plienok pre kravy je tiež pravdivý, aj keď plienku dal krave bavorský farmár, keďže EU zakázala hnojivá na strmých kopcoch. Že sa použil tvrdí aj Bloomberg. Informácia o plienkach sa dostala aj do mediálneho priestoru vo Veľkej Británii bolo to však v roku 2014. Aj tak to však nahrávalo zástancom Brexitu.

Hlavným argumentom v kampani za Brexit na čele s Nigelom Farageom bolo, že peniaze, ktoré dávala britská vláda do rozpočtu EU budú použité na National Health Service (zdravotníctvo). Deň na to Nigel Farage v talkshow Good Morning Britain povedal, že to nemôže garantovať. "No, I can’t [guarantee the money would go to the NHS]. I would never have made that claim." 

Bulvárny denník The Sun v marci 2016 uverejnil článok s titulkom, v ktorom stálo, že dokonca kráľovná Alžbeta II podporuje Brexit. Pričom kráľovná si dáva pozor a verejne nehovorí o svojich politických názoroch. 

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error