DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...v priebehu pár hodín (po oficiálnych výsledkoch o britskom referende, pozn.) britské finančné trhy stratili toľko financií, koľko zaplatili za 40 rokov na členských príspevkoch do Európskej únie a ešte omnoho viacej...

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Nepravda

Krátko po oficiálnych výsledkoch o vystúpení Veľkej Británie z EÚ prišlo 400 najbohatších podnikateľov Veľká Británia o 171 miliárd dolárov (125 miliárd libier), čo predstavuje viac než 15 rokov príspevkov Británie do rozpočtu Európskej únie. Záveń je potrebné zohľadniť, že nie tak "krajina" ako "najbohatší podnikatelia" stratili túto sumu. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 


Najväčšie straty utrpeli banky a stavebníctvo, ktoré sa prepadli i o viac než 40%. Najväčšia britská banka Barclays, sa po výsledkoch referenda prepadla o 35%. 

Podobné číslo, 140 miliárd libier, uvádza aj The Telegraph. The Guardian hovorí o 120 miliardách libier. Švajčiarska firma UBS varovala pred Brexitom, že najsilnejšie britské spoločnosti by mohli stratiť 350 miliárd libier. K takémuto číslu sme sa však po Brexite nedopátrali.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error