DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Vy ste boli súčasťou KDH, pán Krajniak, boli ste na ministerstve vnútra. Pri vyšetrovaní vášho starostu za KDH, keď bol usvedčovaný z korupcie, sa stratili odposluchy...

Kalinák, Procházka, Rajtár a Krajniak o Bašternákovi - 20.06.2016
Pravda

Robert Kaliňák síce nekonkretizoval kauzu, o ktorej hovorí, ale z daných indícií vyplýva, že ide o korupčnú kauzu bývalého starostu bratislavskej mestskej časti Rača, o kauzu Pavla Bielika z roku 2004. Táto kauza bola preslávená aj tým, že sa stratili odposluchy, ktoré by mohli byť použité ako dôkazy. Milan Krajniak, bývalý nominant strany KDH, pôsobil na ministerstve vnútra ako poradca Daniela Lipšica počas Radičovej vlády. V rokoch 2003 až 2006 bol Krajniak členom Prezídia Fondu národného majetku (FNM). V období prevalenia sa kauzy ministrom vnútra bol Vladimír Palko za KDH. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Pavol Bielik bol starostom mestskej časti Rača, podpredsedom Bratislavského samosprávneho kraja a predsedom Krajskej rady KDH v Bratislave. V apríli roku 2004 ho obvinili "z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Spolu s ním vyšetrovatelia obvinili aj podnikateľa Jaroslava Š., ktorý sa mal v januári 2004 stretnúť s predsedom predstavenstva obchodnej spoločnosti Invest In a žiadať od neho úplatok päť miliónov korún pre starostu Pavla B. Dôvodom na úplatok malo byť to, že starosta zabezpečí súhlas Miestneho zastupiteľstva Rača a pridá aj svoj súhlas k architektonickému riešeniu pri rekonštrukcii jednej budovy a stavbe štyroch obytných domov v časti Pri vinohradoch."

V auguste daného roku sa zistilo, že odposluchy k tomuto prípadu stratili, policajný viceprezident Jaroslav Spišiak hovoril o technických problémoch. "Zo systému zmizli iba nahrávky majúce priamu súvislosť s obžalobou starostu Rače, pričom ďalšie rozhovory zostali zachované a možno ich použiť. (Spišiak, pozn.) Zdôraznil, že porucha systému nebola v tej časti, za ktorú zodpovedá ministerstvo vnútra." Neskoršie sa pritom zistilo, že "celý škandál nakoniec nebol taký horúci, pretože ich prepisy zostali zachované a sú vo vyšetrovacom spise."


V novembri podal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik obžalobu na Pavla Bielika. Podľa mediálnych informácií sa vedenie KDH vyjadrilo, že v prípade obžaloby budú žiadať odstúpenie Bielika, strana dokonca zmenila stanovy "predsedníctvo môže funkcionárovi KDH po vznesení obžaloby pozastaviť členstvo v strane až do právoplatného rozhodnutia súdu - tak aj urobili." Bielik bol nakoniec definitívne odstavený od funkcií v strane a bol vylúčený zo strany len na sneme KDH v októbri roku 2005.

Rozsudok v kauze padol len v roku 2010, kedy Špecializovaný trestný súd Bielika a podnikateľa Jaroslava Šuščáka oslobodil. "Predtým ich dvakrát odsúdil, oslobodiť ich musel po príkaze Najvyššieho súdu."

Milan Krajniak v čase prevalenia kauzy Bielika bol členom KDH a bol členom FNM. Na ministerstve vnútra pôsobil počas vlády Ivety Radičovej a z funkcie odstúpil kvôli kauze Gorila v roku 2012.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.06.2016
success
error