DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

Nigel Farage, ale aj niektorí ďalší argumentujú tým, že Británia dnes platí príliš veľa do Európskej únie. Je pravda, že Británia je čistý platca...

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Pravda

To, že je Velká Británia cistým platcom do rozpoctu Únie, Demagog.SK už rozoberal viackrát - naposledy v debate V politike z 5. júna 2016. Nigel Farage sa zas pomerne expresívne vyjadril, že Británia platí príliš vela do EÚ. Výrok Martina Klusa preto hodnotíme ako pravdivý.


The Telegraph píše: 'Nigel Farage, the Ukip leader who has spearheaded the campaign to leave the EU, said the report showed that the Commission was acting like a “thirsty vampire” and that it would continue to “get stuck into British taxpayers’ necks” unless they voted to leave,' teda že Nigel Farage sa vyjadril, že Európska komisia sa správa ako "smädný upír" a bude vyciciavat krky britských danovníkov, kým neodídu z únie.

Samotný David Cameron sa v roku 2014 vyjadril, že nezaplatí dodatocných 1.7 miliardy libier. Británia mala navýšit svoj príspevok v hodnote 8.6 milardy libier, pretože sa jej od roku 1995 darilo viac ako iným štátom. Vyjadril sa: "It is an unacceptable way for this organisation to work - to suddenly present a bill like this for such a vast sum of money with so little time to pay it. And it is an unacceptable way to treat one of the biggest contributors to the European Union," teda odsúdil spôsob vystavenia úctu s tolkými peniazmi a málo casu na platbu. Nakoniec si Briti vyjednali o polovicu nižšiu sumu.

O vysokom príspevku Spojeného královstva sa vyjadril aj Robert Oxley, riaditel kampane Business for Britain, spájajúc výšku príspevku s prosperitou Británie: "Britain hands over far too much money to Brussels and too often sees much of that squandered. Our increased contributions to the EU budget have effectively become a 'prosperity tax' as growth in the UK economy results in bigger bills from the continent." Sumu za celý cas, co UK prispieva do rozpoctu, kritizuje aj Kate Hoey, poslankyna za labouristov.

Na stránkach Európskej komisie sa pre obdobie rokov 2000-2006 a 2007-2013 môžeme docítat, že v roku 2001 bola Velká Británia netto prijímatelom (.xls, hárok 2001). Tieto rozpocty sa však zostavujú podla programových období, kedy ako celok boli Nemecko a Velká Británia cistými prispievatelmi, dá sa teda povedat, že za toto obdobie bola Británia cistým platcom.

V minulosti mala Velká Británia pocit, že do rozpoctu prispieva príliš mnoho. Na základe toho sa v roku 1984 Margaret Thatcherovej podarilo vyjednat tzv. zlavu, rabat. Tá sa vypocítava pomocou množstva premenných. Vela štátov únie vyjadrilo nesúhlas s touto politikou, co viedlo ku pocetným korekciám. Pre programové obdobie 2014-2020 sa výška príspevku upravuje aj Rakúsku, Dánsku, Nemecku, Holandsku a Švédsku.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error