DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

... David Cameron jasne tlmočil svoj názor na to, kto by mal stáť na čele komisie a nebol nadšený z toho, že by to mal byť práve Jean Claude Juncker.

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Pravda

Je pravdou, že v dobe menovania Junckera na post predsedu Európskej komisie bol D. Cameron v jasne deklarovanej opozícii. Jeho predstava kandidáta bola iná - aj ked nemenoval konkrétnu osobu, Juncker bol podla neho pre Európu zlý - "bad for Europe", ked nepodporoval Junckerovu snahu o väcšie právomoci Európy oproti národným štátom a predstavoval podla neho staré štruktúry, zabranujúce efektívnej reforme Únie. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V roku 2014 sa vyjadroval David Cameron negatívne smerom k nominácii J.C. Junckera na post predsedu Európskej komisie. Svoj postoj vyjadril vtedy aj na twitteri: "I've told EU leaders they could live to regret the new process for choosing the Commission President. I'll always stand up for UK interests".

Možnost jeho vymenovania oznacil za “bad for Europe”, pricom naznacil v takomto prípade možné priloženie do ohna ohladom vystúpenia Velkej Británie z EÚ. Jeho argumentmi bolo, že pokial bude Juncker vymenovaný, nepodarí sa mu tak lahko presvedcit volicov o tom, že EÚ môže byt reformovaná, pricom taktiež kritizoval princíp navrhovania kandidátov spôsobom "Spitzenkandidaten".

Smerom k tomu, kto by mal stát na cele Komisie sa nevyjadril konkrétne, avšak pomenoval "kvality", ktoré by mal daný kandidát podla neho splnat:

"My view is simple. We need people running these organisations, whether it is the European council or the European commission or indeed any other part of Europe that get that – that understand we need a flexible, open, competitive Europe that respects nation states and realise that the process of becoming to big, too bossy, too interfering has gone too far and needs to be brought back...That is what happens when it comes to these people nobody has ever heard of. We need people who get it. That is my clear instruction on this and I look forward to continuing debate in Europe" (the guardian).

Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error