DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

...David Cameron v minulosti bol skôr euroskeptický. On bol ten, ktorý niekoľkokrát spomenul, že Briti by mali prehodnotiť svoje zotrvanie v Európskej únii a dnes sa dostal (...) do pozície toho, kto obhajuje zotrvanie Británie v Európskej únii...

Klus a Šebej o brexite - 13.06.2016
Pravda

 Z vyhlásení Davida Camerona z pred februára 2016 je jasné, že bol pripravený podporit vystúpenie Velkej Británie z EÚ, ak sa mu nepodarí vyrokovat nové podmienky clenstva v EÚ. Potom, ako boli zverejnené výsledky jeho rokovaní o podmienkach clenstva, zacal výrazne podporovat zotrvanie Velkej Británie v EÚ. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Z jeho vyjadrení, ktoré možno oznacit ako euroskeptické, vyberáme nasledovné:


V roku 2014 David Cameron povedal: "I have said this all my political life – I’ve said if I thought that it wasn’t in Britain’s interests to be in the EU I wouldn’t argue for us to be in it. I am just a deeply patriotic politician and person. I do this job because I love my country, I care passionately about its future and I want it to be a strong, proud, self-governing independent nation."Týmto potvrdil, že ak to nebude pre Velkú Britániu výhodné, tak podporí jej vystúpenie z EU. Zdôraznil, že mu záleží na budúcnosti Velkej Británie, a chce, aby sa stala silnou, hrdou a slobodnou krajinou, ktorá si bude môct spravovat svoje záležitosti samostatne. 

"Because I believe something very deeply. That Britain's national interest is best served in a flexible, adaptable and open European Union and that such a European Union is best with Britain in it." Toto povedal David Cameron vo svojom prejave o budúcnosti Velkej Británie v EÚ v roku 2013. V tomto prejave po prvýkrát nacrtol svoj ciel vyrokovat nové podmienky clenstva pre Velkú Britániu. Dôraz kládol na flexibilnú, otvorenú a adaptabilnú EU a práve takáto je pre Velkú Britániu prítažlivá. 

V roku 2014 tiež povedal: "I will not become prime minister unless I can guarantee that we can hold that referendum." Tento výrok povedal ešte pred parlamentnými volbami a zaviazal sa v nom, že referendum o clenstve v Velkej Británie v EU bude, ak sa stane premiérom.

Po vyrokovaní novej dohody, ktorá upravuje podmienky clenstva Velkej Británie v EÚ zacal v prebiehajúcej kampani na referendum David Cameron velmi silno podporovat zotrvanie Velkej Británie v Európskej únii. Používa rôzne dôvody, preco by mala Velká Británia ostat clenom. Napríklad po odchode z EU a z jednotného trhu by sa znížili starobné dôchodky, kedže clenstvo v jednotnom trhu EÚ zabezpecovalo prostriedky na financovanie penzií. 

Najväcším argumentom za zotrvanie v EÚ je jej jednotný trh. Odchodom z EÚ by trpela ekonomika, ktorá je velmi otvorená dnešnému globalizovanému svetu.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2016
success
error