SaS
...David Cameron v minulosti bol skôr euroskeptický. On bol ten, ktorý niekoľkokrát spomenul, že Briti by mali prehodnotiť svoje zotrvanie v Európskej únii a dnes sa dostal (...) do pozície toho, kto obhajuje zotrvanie Británie v Európskej únii...
Z vyhlásení Davida Camerona z pred februára 2016 je jasné, že bol pripravený podporit vystúpenie Velkej Británie z EÚ, ak sa mu nepodarí vyrokovat nové podmienky clenstva v EÚ. Potom, ako boli zverejnené výsledky jeho rokovaní o podmienkach clenstva, zacal výrazne podporovat zotrvanie Velkej Británie v EÚ. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Z jeho vyjadrení, ktoré možno oznacit ako euroskeptické, vyberáme nasledovné:
"Because I believe something very deeply. That Britain's national interest is best served in a flexible, adaptable and open European Union and that such a European Union is best with Britain in it." Toto povedal David Cameron vo svojom prejave o budúcnosti Velkej Británie v EÚ v roku 2013. V tomto prejave po prvýkrát nacrtol svoj ciel vyrokovat nové podmienky clenstva pre Velkú Britániu. Dôraz kládol na flexibilnú, otvorenú a adaptabilnú EU a práve takáto je pre Velkú Britániu prítažlivá.
V roku 2014 tiež povedal: "I will not become prime minister unless I can guarantee that we can hold that referendum." Tento výrok povedal ešte pred parlamentnými volbami a zaviazal sa v nom, že referendum o clenstve v Velkej Británie v EU bude, ak sa stane premiérom.
Po vyrokovaní novej dohody, ktorá upravuje podmienky clenstva Velkej Británie v EÚ zacal v prebiehajúcej kampani na referendum David Cameron velmi silno podporovat zotrvanie Velkej Británie v Európskej únii. Používa rôzne dôvody, preco by mala Velká Británia ostat clenom. Napríklad po odchode z EU a z jednotného trhu by sa znížili starobné dôchodky, kedže clenstvo v jednotnom trhu EÚ zabezpecovalo prostriedky na financovanie penzií.
Najväcším argumentom za zotrvanie v EÚ je jej jednotný trh. Odchodom z EÚ by trpela ekonomika, ktorá je velmi otvorená dnešnému globalizovanému svetu.