DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pál Csáky

SMK

V Holandsku už bolo referendum o dohode s Ukrajinou a vyhrali tí, ktorí to referendum nechceli.

Sulík, Csáky, Kukan a Korcok o slovenskom predsedníctve - 06.06.2016
Nepravda

Referendum v Holandsku bolo zorganizované na podnet euroskeptikov, ktorí dohodu s Ukrajinou odmietali. V referende prevládli hlasy ludí, ktorí dohodu odmietali, teda vyhrala strana, ktorá referendum chcela. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

V Holandsku sa konalo referendum o prijatí Asociacnej dohody EÚ s Ukrajinou 6. apríla 2016. Referendum bolo zorganizované na podnet euroskeptikov.
 
"It was triggered by an internet petition begun by Eurosceptic activists that attracted more than 400,000 signatures.
The result creates a headache for the Dutch government, as the Dutch parliament approved the EU association agreement with Ukraine last year.
"

Minimálny prah úcasti na referende je stanovený na 30 %, referenda sa zúžastnilo 32,2 % obyvatelstva. Väcšina zúcastnených, 61,6 %  hlasovalo proti prijatiu dohody, 38,1 % bolo za dohodu. Väcšina hlasujúcich v refererende sa postavilo proti prijatiu dohody, ciže zvítazilo presvedcenie tých, ktorí referendum chceli. Csáky naopak tvrdí, že zvítazili tí, ktorí referendum nechceli, co však nie je pravda. 


Asociacnú dohodu ratifikovalo doteraz 27 štátov EU, podpísal ju aj  premiér Holandska. Výsledok referenda nie je pre vládu záväzný, napriek tomu premiér Mark Rutte sa vyjadril, že nemôže ignorovat výsledok referenda: "My view is that if the turnout is more than 30%, with such a victory for the 'No' camp, ratification cannot go ahead without discussion".

Dátum zverejnenia analýzy: 05.06.2016
success
error