DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pál Csáky

SMK

... už zobrali na Slovensko niektorých (utečencov, poz.) a už idú preč, zobrali Češi do Česka niektorých ľudí a idú preč,

Sulík, Csáky, Kukan a Korcok o slovenskom predsedníctve - 06.06.2016
Pravda

Niektorí z utečencov, ktorí boli umiestnení na Slovensku a v Českej republike, sa rozhodli tieto krajiny skutočne opustiť, preto výrok hodnotíme ako pravdivý.


Denník N, ktorý túto správu prevzal od webu Konzervatívny výber, uvádza:
asť [konkrétne 21, pozn.] zo 149 asýrskych kresťanov, ktorí prišli na Slovensko koncom minulého roka, sa vrátila naspäť do Iraku (...). „Dôvodom ich návratu nie je nespokojnosť s prístupom na Slovensku, ale skutočnosť, že nevedeli prekonať smútok za domovom, a tak mali problém začleniť sa do života na Slovensku. Najstarší členovia dvoch rodín sa nevedeli adaptovať na nové prostredie a zvyšní členovia sa zo súdržnosti rozhodli vrátiť spolu s nimi.“"

Niekoľko z utečencov umiestnených v Českej republike sa sa taktiež rozhodlo opustiť krajinu:
"Zhruba 25 z 89 českých kresťanov z Iraku sa vybralo autobusom do Nemecka. Nemci ich chceli vyhostiť späť do Česka, zatiaľ to nespravili. (...) České ministerstvo vnútra preto celý presídľovací proces pozastavilo."

25 utečencov, ktorí boli ubytovaní pri Jihlave, požiadalo o ukončenie statusu azylanta, píše idnes.cz.
K pozastavení došlo vzhledem k aktuální situaci, kdy 25 přijatých uprchlíků požádalo o ukončení statusu azylanta. Ministerstvo vnitra vzalo jejich žádost na vědomí a azyl jim tak k dnešní půlnoci automaticky zaniká,“ uvedl pro iDNES.cz Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra. O ukončení azylu podle něj uvažují také další uprchlíci.
Chovanec při páteční návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku.
"

Aj v prípade niektorých žiadateľov o azyl umiestnených v Českej republike sa nejednalo len o snahu odcestovať do inej krajiny EÚ:
"Kromě Iráčanů, kteří nelegálně odešli do Německa, se jich osm na vlastní žádost a náklady vrátilo do Iráku z důvodu stesku dědečka po domově."


Utečenci sa vracajú naspäť domov aj z iných krajín, ako napríklad Nemecko či Irak (v prípade sýrskych utečencov). 

Dátum zverejnenia analýzy: 05.06.2016
success
error