SMER-SD
... boli tu napríklad organizácie, ktoré boli vytvorené pred parlamentnými voľbami a zrazu sa k týmto organizáciám hlásia zahraničné veľvyslanectvá a hovoria, že ich podporovali.
Občianska iniciatíva A dosť!, Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), alebo aj iniciatíva Štrngám za zmenu vznikli pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konali 5. marca 2016. Premiér už vo svojom prvom rozhovore po hospitalizácií rozprával o nejakých iniciatívach a organizáciach, na ktoré jednoznačne odkazoval, ale presne ich nemenoval. Podobne ani v tejto diskusii nemenoval, na ktoré organizácie a na ktorých predstaviteľov mimovládneho sektoru myslí. Vyššie vymenované tri projekty sú iniciatívy, za ktorými stoja nejaké mimovládne organizácie alebo osobnosti- projekty samotné nie sú organizácie.
Kampaň A dosť! je financovaná iniciátormi a osobnosťami, jedine iniciatíva Štrngám za zmenu dostala príspevok aj od veľvyslanectva Spojených štátov- ešte v novembri 2015. Premiér hovoril o viacerých organizáciach, pričom financovanie zo zahraničných zdrojov bola preukázaná len v jednom prípade, preto hodnotíme výrok ako zavádzajúci
Kampaň A dosť! bola spustená 27. októbra 2015, Iniciatíva slovenských učiteľov 15.februára 2015 (v nadväznosti nasledoval štrajk učiteľov), Štrngám za zmenu 26. novembra 2015.
V rozhovore premiéra pre TASR zo dňa 25. mája 2016 odzneli veľmi podobné tvrdenia na adresu mimovládnych organizácií a iniciatív, tieto na dané indície aj patrične zareagovali. V stanovisku za Štrngám za zmenu sa píše:
"Sme presvedčení, že podpora protikorupčných opatrení je vo verejnom záujme a musí byť kľúčovou témou verejnej diskusie. Premiér Fico sa k nej osobne prihlásil, keď v spolupráci s Americkou obchodnou komorou prezentoval akčný plán boja proti korupcii. V tejto súvislosti je prirodzené, že našu iniciatívu okrem politických strán a zástupcov privátneho sektora podporili aj veľvyslanectvá krajín, ktoré dbajú o presadzovanie myšlienok právneho štátu a spravodlivosti.
So znepokojením sledujeme, aký jazyk premiér používa v súvislosti s občianskym sektorom, ktorý za posledné dekády viackrát dokázal, že je veľmi efektívnym a dôležitým aktérom pri ochrane verejného záujmu a v boji proti korupcii. Rovnako považujeme za nebezpečné, ak sa nás premiér pokúša zatiahnuť do svojich politických hier a vykresľovať snahy tretieho sektora ako nepriateľské."
Financovanie iniciatívy nie je tajomstvom, je to zverejnené na stránke iniciatívy- najvyšší príspevok v hodnote 18 670 eur pochádzal od veľvyslanectva Spojených štátov.
Organizátori štrajkov učieľov a učitelia z ISU tiež odmietajú slová premiéra. O financovaní aktivít informoval denník N takto: "Aktivity platia z fondu, do ktorého prispievali len učitelia, z toho platili tlač plagátov, alebo cesty na mítingy".