DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

... boli tu napríklad organizácie, ktoré boli vytvorené pred parlamentnými voľbami a zrazu sa k týmto organizáciám hlásia zahraničné veľvyslanectvá a hovoria, že ich podporovali.

Robert Fico o súcasnom dianí - 30.05.2016
Zavádzajúce

Občianska iniciatíva A dosť!, Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), alebo aj iniciatíva Štrngám za zmenu vznikli pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konali 5. marca 2016.  Premiér už vo svojom prvom rozhovore po hospitalizácií rozprával o nejakých iniciatívach a organizáciach, na ktoré jednoznačne odkazoval, ale presne ich nemenoval. Podobne ani v tejto diskusii nemenoval, na ktoré organizácie a na ktorých predstaviteľov mimovládneho sektoru myslí. Vyššie vymenované tri projekty sú iniciatívy, za ktorými stoja nejaké mimovládne organizácie alebo osobnosti- projekty samotné nie sú organizácie.

Kampaň A dosť! je financovaná iniciátormi a osobnosťami, jedine iniciatíva Štrngám za zmenu dostala príspevok aj od veľvyslanectva Spojených štátov- ešte v novembri 2015. Premiér hovoril o viacerých organizáciach, pričom financovanie zo zahraničných zdrojov bola preukázaná len v jednom prípade, preto hodnotíme výrok ako zavádzajúci

Kampaň A dosť! bola spustená 27. októbra 2015, Iniciatíva slovenských učiteľov 15.februára 2015 (v nadväznosti nasledoval štrajk učiteľov), Štrngám za zmenu 26. novembra 2015.
V rozhovore premiéra pre TASR zo dňa 25. mája 2016 odzneli veľmi podobné tvrdenia na adresu mimovládnych organizácií a iniciatív, tieto na dané indície aj patrične zareagovali. V stanovisku za Štrngám za zmenu sa píše:
"Sme presvedčení, že podpora protikorupčných opatrení je vo verejnom záujme a musí byť kľúčovou témou verejnej diskusie. Premiér Fico sa k nej osobne prihlásil, keď v spolupráci s Americkou obchodnou komorou prezentoval akčný plán boja proti korupcii. V tejto súvislosti je prirodzené, že našu iniciatívu okrem politických strán a zástupcov privátneho sektora podporili aj veľvyslanectvá krajín, ktoré dbajú o presadzovanie myšlienok právneho štátu a spravodlivosti.

So znepokojením sledujeme, aký jazyk premiér používa v súvislosti s občianskym sektorom, ktorý za posledné dekády viackrát dokázal, že je veľmi efektívnym a dôležitým aktérom pri ochrane verejného záujmu a v boji proti korupcii. Rovnako považujeme za nebezpečné, ak sa nás premiér pokúša zatiahnuť do svojich politických hier a vykresľovať snahy tretieho sektora ako nepriateľské.
"

Financovanie iniciatívy nie je tajomstvom, je to zverejnené na stránke iniciatívy- najvyšší príspevok v hodnote 18 670 eur pochádzal od veľvyslanectva Spojených štátov.

Organizátori štrajkov učieľov a učitelia z ISU tiež odmietajú slová premiéra. O financovaní aktivít informoval denník N takto: "Aktivity platia z fondu, do ktorého prispievali len učitelia, z toho platili tlač plagátov, alebo cesty na mítingy".
 

Koordinátor iniciatívy A dosť! Pavol Demeš reagoval v rozhovore pre denník N na slová premiéra Fica nasledovne: "Myslím, že tu došlo k nedorozumeniu, lebo ja som bol súčasťou Kampane A DOSŤ!, ktorá bola expertnou občianskou iniciatívou. Učitelia mali svoju iniciatívu, ktorá bola úplne autonómna. To, že sme fungovali popri sebe, mohlo vytvoriť ilúziu, že sme spoločnou aktivitou. Premiér bol zrejme neinformovaný, prípadne pospájal veci, ktoré boli od seba úplne nezávislé."

Pavol Demeš v minulosti pôsobil ako minister zahraničných vecí, poradca prezidenta Michala Kováča v zahraničných veciach a ako aj riaditeľ pre strednú a východnú Európu americkej mimovládnej organizácie German Marshall Fund.Dátum zverejnenia analýzy: 29.05.2016
success
error