DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Jednoducho tam boli (predstavitelia mimovládneho sektora, pozn.) a podporovali tie štrajky a sú to často predstavitelia organizácií, ktoré získavajú peniaze zo zahraničia.

Robert Fico o súcasnom dianí - 30.05.2016
Zavádzajúce

Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, pretože premiér vo svojom vyjadrení zvelicuje a prepája iniciatívy, ktoré spolu nesúvisia. A dost!, ktorá stála za protestami, navyše nie je organizáciou, ale len iniciatívou.

Pred volbami do NR SR, ktoré sa konali 5. marca 2016, sa uskutocnil štrajk pedagógov zo základných, stredných, vysokých škôl a univerzít. V rámci tretieho sektora bola pozorovatelná iniciatíva A dost!, niekedy spájaná s Iniciatívou slovenských ucitelov. Iniciatíva slovenských ucitelov sa skladá primárne z pedagógov vyucujúcich na slovenských školách a univerzitách, je spontánnym zoskupením a stála za organizáciou školských protestov.

Premiér reagoval na iniciatívu A dost!, pricom spomenul koordinátora tejto iniciatívy, Pavla Demeša, kedy sa vyjadril: "Ved sa len pozrite, kto za tými ucitelmi stál. Mne stacilo, ked som tam videl pána Demeša a všetko som pochopil." A dost! je partnerom v dialógu, o ktorý sa snaží minister školstva Peter Plavcan. 

Pár dní pred výrokom, ktorý overujeme, v televízii TA3 uverejnila TASR rozhovor s Robertom Ficom, kde okrem iného Fico hovorí: "Bojovali sme s mimovládnym sektorom, ktorý bol casto dotovaný a financovaný zo zahranicia a bojovali sme s médiami, ktoré boli niektoré absolútne proti vláde SR. Nech sa na mna nikto nehnevá, ved nie je možné, že vznikne nejaká iniciatíva, ktorá štrngá za zmenu, potom sa k nej prihlási velvyslanec iného štátu a s hrdostou povie, že podporovali túto iniciatívu," co Fico nesprávne spája so školskými protestami.

Peniazmi zo zahranicia je financovaná iniciatíva Štrngáme za zmenu, inicatíva A dost! však nie: "Ucitelia, ktorí organizovali protesty a štrajk, prepájanie so zahranicím odmietajú. 'S pánom Demešom absolútne nic nemáme. On je v Kampani A dost!, ktorá sa tiež angažuje v školstve, ale Iniciatíva slovenských ucitelov s nimi nic nemá,' hovorí ucitel Viktor Križo. Patrí do Iniciatívy slovenských ucitelov, ktorá štrajky pred volbami organizovala." 

Iniciatíva A dost! na svojich stránkach píše: "Sme nestranícka obcianska iniciatíva, všetci z nás sa zaoberajú vzdelávaním v jeho rôznych podobách. Hovoria za nás znalosti aj skúsenosti. Naše názory na transformáciu vzdelávania sa môžu v detailoch rozchádzat, ale sme spolocne za to, že súcasné vzdelávanie na Slovensku urýchlene potrebuje zmeny zásadného rozsahu"

Pavol Demeš reagoval na slová premiéra Fica v rozhovore pre Denník N, kde sa vyjadril, že "Myslím, že tu došlo k nedorozumeniu, lebo ja som bol súcastou Kampane A DOST!, ktorá bola expertnou obcianskou iniciatívou. Ucitelia mali svoju iniciatívu, ktorá bola úplne autonómna. To, že sme fungovali popri sebe, mohlo vytvorit ilúziu, že sme spolocnou aktivitou. Premiér bol zrejme neinformovaný, prípadne pospájal veci, ktoré boli od seba úplne nezávislé."

Rozhorcenie nad výrokmi premiéra ukázala aj iniciatíva Štrngám za zmenu statusom na sociálnej sieti Facebook.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.05.2016
success
error