DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...pretože akonáhle transformujete nejakú nemocnicu na akciovú spoločnosť, tak ju pripravujete na privatizáciu a toto my principiálne odmietame.

Robert Fico o súcasnom dianí - 30.05.2016
Zavádzajúce

Plánovaná transformácia sa v minulosti zastavila po nástupe Smeru v roku 2006, podľa viacerých zdrojov sú však názory v strane na tému privatizácie rozdielne. V roku 2008 bola na akciovú spoločnosť zmenená nemocnica Ministerstva vnútra, bola však vtedy vylúčená možnosť predaja časti akcií súkromným aktérom, dôvodom malo byť umožnenie zlúčenia dvoch štátnych zdravotníckych zariadení. Zatiaľ čo zmena nemocnice a akciovú spoločnosť môže byť krokom k umožneniu privatizácie, nakoľko umožňuje následný predaj časti akcií, privatizácia nemusí následne nastať, a na prípade nemocnice Ministerstva vnútra vidíme, že dôvod pre zmenu právnej formy môže byť aj odlišný. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.


Podľa denníka Pravda:

"Ministerstvo prevod nemocnice odôvodňuje tým, že rezorty obrany a vnútra chcú zlúčiť svoje nemocnice. „Meníme právnu formu preto, lebo podľa zákona nie je možné zlúčiť príspevkovú s akciovou spoločnosťou,“ vysvetľuje hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. Tiež vylučuje, že by do nemocnice mohli vstúpiť súkromní akcionári." 

Podľa článku časopisu .týždeň boli v strane Smer v predchádzajúcom volebnom období medzi vedúcimi osobnosťami rozdielne názory na privatizáciu nemocníc. Vyššie citovaný článok denníka Pravda uvádza, že Fico privatizáciu odmieta. Článok denníka Sme poukazuje na vyjadrenia z roka 2006, kedy vtedajší banskobystrický župan Murgaš hovoril v prospech privatizácie, zatiaľ čo Fico a Kaliňák toto popreli a obvinili médiá z dezinformovania.

Súčasné programové vyhlásenie vlády (.pdf, s. 10) odmieta privatizáciu strategického majetku štátu, ktorý však bližšie nešpecifikuje, a nehovorí o zvážení privatizácií nemocníc.

Analýza HPI poukazuje na to, že plánovaná transformácia nemocníc druhej Dzurindovej vlády pod ministrom Zajacom bola pozastavená po nástupe Smeru v roku 2006. Autor ďalej predstavuje desatoro pre zlepšenie trhu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a ako najvhodnejšie uvádza zmenu právnej formy nemocníc na akciové spoločnosti aj pripustenie súkromníkov na trh. Viaceré nemocnice boli zmenené na akciové spoločnosti práve za Zajaca, pričom sa jednalo o jeden z krokov potrebných pre privatizáciu. Na akciovú spoločnosť bola zmenená napríklad nemocnica Svätého Michala alebo Popradská nemocnica (.pdf). V tomto dokumente je možné nájsť množstvo príkladov akciových spoločností v 100% štátnom vlastníctve.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.05.2016
success
error