DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

... keď sa to (zastavenie bezvízového stavu, pozn.) stávalo nám, keď Rómovia cestovali do Belgicka alebo do Kanady ...

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Zavádzajúce

Pozastavenie bezvízového styku sa v prípade Belgicka skutočne udialo v roku 2000. V prípade Kanady takéto pozastavenie len hrozilo, neuskutočnilo sa, preto výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Hromadná migrácia slovenských Rómov do Belgicka je problémom už dlhšie. Napríklad v roku 1999 vracalo Belgicko slovenských Rómov späť na Slovensko. Problém s rómskymi prisťahovalcami zo Slovenska v Belgicku pretrval.

Belgicko v roku 2000 dočasne zaviedlo vízovú povinnosť pre občanov Slovenska.
"Belgická vláda sa rozhodla dočasne zaviesť vízovú povinnosť pre občanov Slovenska od 13. apríla, čím sa pripojila k sérii zavádzania víz pre Slovensko od jesene 1998. Dôvody, ktoré k tomuto kroku viedli Belgicko, sú rovnaké ako u štátov, ktoré nám už vízovú povinnosť zaviedli - neúmerné zvýšenie žiadateľov zo Slovenska o azyl. Belgické ministerstvo vnútra zverejnilo informáciu, že počet občanov SR, ktorí v Belgicku požiadali o azyl, predstavoval v januári tohto roku 54 osôb, vo februári 70 a v marci už 191 osôb. V priebehu prvých troch aprílových dní zaznamenali až 51 slovenských žiadateľov o azyl. Belgicko zruší vízovú povinnosť voči občanom SR, keď sa zníži prílev žiadateľov o azyl."


Ohrozený bol aj bezvízový styk s Kanadou a to v roku 2015.
"Bezvízový styk Slovenska s Kanadou sa ocitol v ohrození. Príčinou sú stovky žiadateľov o azyl, väčšinou z osád.
Slováci nepotrebujú víza do Kanady už od roku 2008. V poslednom období však začala byť hrozba, že nám ich krajina zavedie, znovu reálna. Počet žiadateľov o azyl zo Slovenska totiž vlani vzrástol na 469, čím sme sa ocitli na prvej priečke spomedzi všetkých krajín.
Podľa nášho rezortu vnútra išlo predovšetkým o sociálne slabších občanov pochádzajúci z osád, ktorí vstúpili v Kanade do azylovej procedúry a po zamietnutí azylu po šiestich mesiacoch odchádzali.
„Migrácia občanov SR do Kanady je motivovaná ekonomicky. Ich cieľom je vydávať sa za utečencov a pritom získať prístup k sociálnym dávkam v Kanade,“ povedal minister vnútra
."

Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error