DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Tak úlohou slovenského predsedníctva bude veľmi intenzívna implementácia tej dohody medzi Britániou, to, čo vlastne David Cameron vyrokoval (...) aby sme čo najrýchlejšie túto dohodu dokázali implementovať.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Pravda

Slovensko sa ujme predsedníctva v Rade EÚ 1. júla 2016, len niekoľko dní po britskom referende o zotrvaní v EÚ. V prípade, že Veľká Británia zostane v EÚ, Slovensko ako predsedajúca krajina bude dohliadať na implementáciu dohody, ktorá bola prijatá vo februári 2016. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Vo februári 2016 bola prijatá dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou, týkajúca sa reforiem, ktoré boli podmienkou britskí lídrov pre zmenu postoja v otázke zotrvania v Únií. Dohoda zahŕňa najmä oblasti systému sociálneho zabezpečenia či spoločnej meny. David Cameron sa na základe uzavretia tejto dohody vyjadril, že je pripravený odporučiť britským voličom, aby v referende hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v únii.

"Dosiahnutá reformná zmluva podľa slov Camerona zároveň zaručí, že Británia nikdy nebude súčasťou "európskeho superštátu...Budú zavedené nové a ťažké obmedzenia k prístupu do nášho systému sociálneho zabezpečenia pre zahraničných pracovníkov EÚ."  Cameron ocenil, že sa Británii na summite podarilo presadiť mechanizmus "záchrannej brzdy", ktorá po jeho aktivácii zaručí, že počas siedmich rokov budú mať zahraniční pracovníci štvorročné obmedzenie k britským zamestnaneckým dávkam. Cameron zároveň zdôraznil, že jeho krajina nikdy neprijme euro, pričom táto dohoda znamená "životnú ochranu" pre ekonomiku ostrovnej krajiny. Dodal, že reformná zmluva s EÚ zaručí, že pojem "stále tesnejšej únie" nebude platiť pre Britániu." (SITA)

V programe predsedníctva Slovensko zdôrazňuje, že ,,bude predsedať Rade Európskej únie v čase, keď Európska únia čelí viacerým výzvam - migrácia, terorizmus, ohniská napätia v jej susedstve, dozvuky krízy eurozóny či referendum Spojeného kráľovstva o členstve v Únii."

V tomto smere je Slovensko ,,pripravené  byť konštruktívnym sprostredkovateľom, ktorý pracuje v prospech celej EÚ."  
Za dôležité považuje ,,udržanie prosperity a bezpečnosti všetkých členských krajín. Spojené kráľovstvo vo vnútri EÚ. Schengen silný zvonku a bez pochybností vnútri."

To, či Veľká Británia zostane členom EÚ závisí od referenda o zotrvaní v Únií, ktoré sa bude konať 23. júna.  

Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error