DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Veď to je človek (Sulík, pozn.), ktorý rozbil pravicovú vládu (...) Od jeho nástupu, v podstate ani 100 dní nedali na to, aby okamžite mali tie škandály, koaličné krízy a všetko ostatné.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Pravda


Prvých sto dní vlády Ivety Radičovej od svojho nástupu do funkcie sa datuje od 8. júla 2010 do 15. októbra 2010. Už na začiatku sformovania vládnej koalície strana Obyčajní ľudia pohrozila, že nepodporí Programové vyhlásenie vlády, pretože sa doň nedostala žiadna z ich požiadaviek.Jednou z prvých kríz vtedajšej vlády, ktorá sa stala počas Kaliňákom uvedeného časového rozpätia bola kauza hayekovci, kde sa proti sebe postavili SaS a Most-Híd na jednej a SDKÚ a KDH na druhej strane. Protichodné názory vyvolala aj pripravovaná reforma daní a odvodov, v legislatívnej podobe schválená v auguste 2010. Tvrdenie, že Richard Sulík rozbil pravicovú vládu, tím Demagog.SK nehodnotí. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Pre úplnosť iba dodajme, že vláda Ivety Radičovej padla 11. októbra 2011, kedy sa v NR SR hlasovalo o vládnom návrhu medzi 17 štátmi eurozóny a Európskym finančným stabilizačným nástrojom, ktorého predmetom bolo zvýšenie záruk štátov v eurovale, operačnom nástroji na obranu finančnej stability v eurozóne. Premiérka hlasovanie o tomto návrhu spojila s hlasovaním o dôvere vláde kvôli odmietavému postoju SaS k eurovalu, neochote prijať ústupky a dohodnúť sa so zvyškom koalície. SaS a jej líder Richard Sulík boli mnohými označovaní ako strana, ktorá rozbila pravicovú vládu nepodporením eurovalu.


Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error