DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

... novému zákonu o ochrane pred nelegálnym odpočúvaním, ktorý bol prijatý v roku 2004, ako následok káuz za druhej Dzurindovej vlády, napriek tomu došlo k zásadnému zneužitiu odpočúvacieho systému.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Pravda

K prijatiu zákona o ochrane pred nelegálnym odpočúvaním skutočne došlo v roku 2004, pred týmto rokom, počas Dzurindovej vlády, sú známe viaceré kauzy odpočúvania. Aj po tom, čo tento zákon nadobudol účinnosť, sa vyskytli zneužitia odpočúvacieho systému. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Spomínaný zákon o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o ochrane pred odpočúvaním),  nadobudol účinnosť 1.júla 2004.
Káuz, spojených s odpočúvaním, bolo už v minulosti mnoho. Z obdobia pred rokom 2004 patria medzi najznámejšie rozsiahle zneužívania nasadzovania ITP z roku 1999 proti politikom, novinárom, podnikateľom, kňazom a občanom, ktorí mali kritický vzťah k vláde a v roku 2002 bol napríklad odpočúvaný vtedajší šéf ANO Pavol Rusko a redaktor denníka SME.

Po roku 2004 nastali ďalšie kauzy. Napríklad v roku 2006 podal šéf HZDS Vladimír Mečiar trestné oznámenie v súvislosti s odpočúvaním straníckych centrál tajnou službou. V roku 2011 sa prevalil škandál s odpočúvaním novinárov Pravdy a ďalších takmer dvoch desiatok civilistov Vojenským obranným spravodajstvom.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error