DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

... vojnový utečenec sa má uchýliť aj podľa Ženevskej konvencie do najbližšieho štátu.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Nepravda

Priamo zo spomínanej konvencie nie je možné vyvodit povinnost žiadatela podat žiadost o azyl v prvej bezpecnej krajine. Jedine Dublinské regulácie však hovoria, že za vybavenie azylu by mal byt zodpovedný prvý štát EÚ, do ktorého žiadatel vstúpil. Kedže však Ženevské konvencie podobné ustanovenie neobsahujú, hodnotíme výrok ako nepravdivý.

Ženevská konvencia a protokol týkajúci sa statusu utecencov neobsahuje ustanovenie, ktoré by sa približovalo tomu, co tvrdí Kalinák. Túto informáciu môžeme nájst spomenutú napr. aj v The Guardian, kde právnicka C. Ferguson píše: "There is no obligation under the refugee convention or any other instrument of international law that requires refugees to seek asylum in any particular country".

Liga za ludské práva vysvetluje (ne)zakotvenie takejto povinnosti v Dohovore OSN nasledovne:

"Základom medzinárodnej ochrany utecencov je Dohovor OSN o právnom postavení utecencov z roku 1951. Tento dohovor definuje, kto je utecencom - osoba, ktorá sa nachádza mimo krajiny svojho pôvodu, a ktorá sa nemôže alebo nechce do tejto krajiny vrátit pre opodstatnený strach z prenasledovania súvisiaceho s národnostou, rasou, náboženstvom, politickým presvedcením alebo príslušnostou k urcitej sociálnej skupine. Podanie žiadosti o azyl v prvej bezpecnej krajine však nie je podmienkou pre získanie postavenia utecenca podla tohto dohovoru. Z medzinárodného práva nemožno teda odvodit priamu povinnost žiadat o azyl v prvej bezpecnej krajine, ale ani výslovné právo utecenca si krajinu azylu vybrat.
Na základe dohovoru majú štáty povinnost každú žiadost a azyl prijat a podrobne preskúmat, ci ide o utecenca. Táto povinnost každého štátu, ktorý Dohovor podpísal, platí, aj ked sa štáty rozumne snažia primeraným spôsobom si bremeno prijímania utecencov podelit. Uplatnovania koncepcie prvej bezpecnej krajiny je práve jedným zo spôsobov medzinárodného rozdelenia bremena prijímania utecencov. Medzi obdobné nástroje patrí aj súcasný tzv. Dublinský systém (žiadosti o azyl je povinná vybavit spravidla tá krajina, cez ktorú na územie EÚ cudzinec vstúpil) platný medzi európskymi štátmi, a napokon aj navrhované kvóty....
"

Podmienku prvého štátu teda upravujú Dublinské regulácie. Tá však hovorí, že za vybavenie individuálnej žiadosti o azyl je zodpovedný prvý štát, do ktorého utecenec vstúpil do EÚ. Úprava sa teda týka povinnosti štátu, nie povinnosti žiadatela o azyl.
"The criterion most commonly used by states is the 'first EU country of entry', meaning that the member state responsible for examining an individual's asylum application is the one through which he or she first entered into the EU. "

Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error