DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

... každý zástupca, ktorý je v Európskej komisii, nie je zástupcom štátu. To je (...) najzákladnejšia podmienka (...) je to priam zakázané, reprezentovať národné záujmy. Lebo tam ste akože rozdelení, že každá krajina nominuje, ale tam musíte reprezentovať Európsku úniu.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Pravda

Na základe ustanovenia Lisabonskej zmluvy, ktorá je poslednou zmluvou upravujúcou činnosť Európskej únie platí, že členovia Európskej komisie naozaj nemajú zastupovať svoje krajiny, ale Európsku úniu ako celok. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Článok 9d ods.3 Lisabonskej zmluvy hovorí:

"Funkčné obdobie Komisie je päťročné. 
Členovia Komisie sú vybraní na základe ich celkových schopností a ich európskej angažovanosti spomedzi osôb, ktoré poskytujú záruky úplnej nezávislosti. 
Komisia je pri vykonávaní svojich úloh úplne nezávislá. Bez toho, aby bol dotknutý článok 9e ods. 2, členovia Komisie nesmú žiadať ani prijímať pokyny od žiadnej vlády, inštitúcie, orgánu alebo úradu alebo agentúry. Musia sa zdržať akéhokoľvek konania, ktoré je nezlučiteľné s ich funkciou alebo plnením ich úloh."


Prvým zvoleným členom Európskej komisie je jej predseda, ktorého po schválení kvalifikovanou väčšinou Európska rada navrhuje Európskemu parlamentu. Európsky parlament následne zvolí predsedu hlasovaním.

Zvolený predseda komisie na základe návrhov zo zvyšných 27 členských štátov zostavuje Komisiu v spolupráci s Európskou radou. Po vypočutí (grilovanie) navrhnutých členov Komisie členmi výborov európskeho parlamentu. Európsky parlament následne aj schvaľuje zostavenú Európsku komisiu. 

Komisárom zo Slovenskej republiky je Maroš Šefčovič, ktorý je jedným z podpredsedov Európskej komisie a je komisárom pre oblasť klímy a energetiky.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error