DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Veď si skúste spomenúť iba na to, čo ste museli akceptovať (vládna koalícia, pozn.), aby vám prešiel zákon o zbraniach a strelive (...), keď sme sa vďaka návrhu strany Sloboda a Solidarita, stali najväčším zásobovateľom zbraní pre teroristov a vďaka týmto zbraniam bola jedna z tých vecí, či už útok v Paríži alebo v Belgicku, kde našli zbrane zo Slovenska.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Zavádzajúce

Americký denník Wall Street Journal prišiel ako prvý s informáciou, že zbrane využité teroristami pri útokoch na redakciu Charlie Hebdo alebo zbrane nevydareného atentátu vo vlaku z Paríža do Amsterdamu pochádzajú zo Slovenska, konkrétne z firmy AFG v Partizánskom, uviedol DennikN. Národná rada SR 14. mája 2015 schválila návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorý zavádza povinnosť evidencie expanzných zbraní, ktoré boli upravené zo zbraní kategórie A, B alebo C. Demagog.SK nehodnotí, Kaliňákove tvrdenie, že sa Slovensko stalo najväčším zásobovateľom zbraní pre teroristov vďaka návrhu SaS. Výrok preto hodnotíme ako zavádzanie.

 Novela zákona o zbraniach strelive, ktorú vypracovalo ministerstvo vnútra, nadobudla účinnosť 1. júla 2015. Demagog.SK sa tejto téme venoval už v minulosti.

"Návrh reaguje na masívne rozšírenie expanzných zbraní, čo by mohlo viesť k reálnemu ohrozeniu bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike. Polícia v tejto súvislosti zaznamenáva najmä nárast nákupu expanzných zbraní upravených zo zbraní kategórie A, B alebo C (pištole, samopaly, guľomety) a ich následnú úpravu na zbrane schopné streľby. Tieto zbrane sa potom distribuujú v kriminálnom prostredí a využívajú sa na páchanie najzávažnejších trestných činov.

Cieľom navrhovaných zmien je získanie prehľadu o držiteľoch a pohybe týchto expanzných zbraní. Znižuje sa tým riziko ich zneužitia na páchanie trestnej činnosti. 

Ohľadne spomínaných zadržaných zbraniach zo Slovenska v Českej republike, išlo o nakúpené expanzívne zbrane slovenského typu, ktoré sa našli u francúzskych pašovateľov
."

 Zbrane využité pri útoku na redakciu Charlie Hebdo pochádzali zo Slovenska: "Jednalo sa však o Medzinárodný tím novinárov, ktorý sa združil v sieti European Investigative Collaborations, strávil tri mesiace sledovaním pohybu zbraní od slovenskej webovej stránky až po útok Islamského štátu. Venoval sa aj sledovaniu toho, ako Brusel zlyhal pri aplikácii komplexnejších nariadení, ktoré nakoniec prispeli k predaju zbraní," uviedli Aktuality.

Slovenské zbrane sa podarilo zaistiť aj počas zmareného útoku vo vlaku z Paríža do Amsterdamu. Automatická puška AK-47 použitá pri zmarenom útoku v rýchlovlaku Thalys pochádzala od toho istého dodávateľa ako zbrane použité v januári (pri útokoch v Paríži),“ citoval denník nemenovaného francúzskeho policajta oboznámeného s prípadom. „Strelci nezískali zbrane priamo zo Slovenska, ale od sprostredkovateľa v Belgicku,“ dodal," uviedol denník Pravda.

Pozn: Čo musela akceptovať vládna koalícia? Neviem dohľadať

Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error