DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

... ten návrh, ktorý priniesli Taliani (na rokovanie Rady ministrov, pozn.), ktorý by mal byť takou reakciou na zvyšujúce sa riziko, ktoré prichádza zo Severnej Afriky. No a samozrejme sú tam tie základné veci (...). Či je to ochrana hraníc, či je to program more for more alebo less for less, to znamená za viacej aktivity viacej podpory zo strany Európskej únie, za menej aktivity menej podpory.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Neoveriteľné

Návrh, ktorý nedávno prestavil taliansky minister vnútra, Angelino Alfano, sa zaoberá zriadením mobilných hot spotov pre utečencov, ktorí by sa takto mohli registrovať ešte predtým ako by vstúpili do Európy. Detaily tohto návrhu však nie sú verejne známe. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.  

Taliansko koncom apríla 2016 predstavilo návrh, aby registrácia migrantov prebiehala ešte pred ich vstupom do Európy. Už záchranné člny, ktoré operujú v Stredozemnom mori by, podľa návrhu, mali byť vybavené technikou pre snímanie otlačkov prstov. 
Taliansky návrh sa teda venoval zriadeniu mobilných hot spotov, pričom však nie je známe či sa ďalej venuje princípu more for more či ochrane hraníc. 

Princíp more for more znamená, že Európska únia bude budovať silnejšie partnerstvá a bude motivovať krajiny, aby podnikali kroky v ústrety demokratickým reformám ako sú: slobodné voľby, nezávislosť súdnictva, boj proti korupcii či demokratická kontrola nad armádnymi zložkami. 
Naopak less for less znamená menej podpory zo strany EÚ, v prípade, ak sa krajina nesnaží budovať a dodržiavať demokratické princípy. 


Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error