DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

V zákone o verejnom obstarávaní alebo vo volebných zákonoch boli zmeny či už pani poslankyne Žitňanskej, (...) alebo ešte aj zo strany Gábora Gála, čo boli návrhy Mostu.

Bezpecnost Európy a SR - 23.05.2016
Neoveriteľné

Zo záznamov o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch na stránke NRSR vyplýva, že vláda Roberta Fica neprijala návrhy opozičných poslancov Žitňanskej a Gála k uvedeným zákonom, ktoré by boli navrhnuté v rokovaní o zákonoch v pléne parlamentu. Pripomienkovať zákony však mohli aj ako členovia výborov, a informácie o tom, ktorý člen výboru podával pripomienky nie sú verejne dostupné. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný. 

Zákon o verejnom obstarávaní bol schválený 18. novembra 2015. Jedná sa o novelu pôvodného zákona z roku 2006, ktorá zefektívňuje a zrýchľuje verejné obstarávanie a taktiež preberá niektoré právne úpravy z európskej smernice. V novembri bol schválený už druhý návrh, keďže predchádzajúci schválený zákon prezident nepodpísal. Opozícia ešte v septembri 2015 hovorila, že novela nerieši iné pálčivé problémy ako napríklad schránkové firmy. Lucia Žitňanská a rovnako aj Gábor Gál vyjadrili svoje výhrady voči prijímaným zmenám, ktoré nepovažovali za dostačujúce. Na stránkach NR SR sme našli pripomienky na zmeny zo strany výborov Národnej rady, v ktorých sa ale neuvádza, ktorý konkrétny poslanec s daným návrhom prišiel. Rovnako vieme povedať, že pozmeňujúce návrhy v pléne, o ktorých sa hlasovalo, priniesli poslanci Vitteková, Hudacký a Zajac, ale ani jeden návrh neprešiel. Zákon bol v konečnom znení schválený 76 hlasmi poslancov Smer-SD. 

V priebehu predchádzajúcej vlády nadobudli účinnosť významné vládne novely dvoch volebných zákonov. Prvý o podmienkach výkonu volebného práva a ďalší o volebnej kampani. Zákony boli prijaté 29. mája 2014. Opätovne vieme zo stránok NR SR zistiť, že zákon o výkone volebného práva chcela Žitňanská vrátiť na dopracovanie a Gál predložil pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré neprešli hlasovaním. 

Gál a Žitňanská však boli v predchádzajúcom volebnom období obaja členmi ústavnoprávneho výboru, a mohli pripomienky k zákonom podávať aj tu. Podrobnosti o tom, kto podával ktoré pripomienky na úrovni výborov však nie sú verejne dostupné, nemožno tak potvrdiť ani vyvrátiť, že niektoré z pripomienok výboru predložených v druhom čítaní nepochádzali práve od Žitňanskej či Gála.



Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2016
success
error