Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže viacero prieskumov poukázalo na relatívne nízku dôveru obyvateľov Slovenska v inštitúcie polície a súdov.
Podľa Správy o kvalite života z roku 2015 vydanej Eurostatom (Quality of life, s. 207, pdf.), dôvera v národné inštitúcie bola na Slovensku hodnotená známkami: Dôvera v politický systém 3,5 Dôvera v právny systém 3,6 Dôvera v políciu: 4,4
Hodnotenie sa pohybuje na škále 0 - 10, pričom 0 znamená najnižšiu mieru dôvery, a 10 najvyššiu mieru dôvery v inštitúciu (s. 207). Slovensko sa svojím hodnotením radí medzi krajiny s nižšou dôverou v dané inštitúcie.
Inštitút pre verejné otázky zorganizoval v roku 2014 prieskum (Slovensko
na konci roka 2014
očami verejnosti, s. 15, pdf.) z ktorého vyplýva, že súdom na Slovensku verí 30 % opýtaných, a polícií verí 52 % opýtaných.
Podľa správy Európskej únie o stave súdnictva (The 2016 EU Justice Scoreboard, pdf.), je dôvera v nezávislosť slovenských súdov a sudcov najnižšia spomedzi 28 krajín.
Za hlavné dôvody nedostatku nezávislosti súdov označilo vyše 40 % slovenských respondentov zásahy vlády a politikov a vplyv ekonomických a iných záujmov.
Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2013 (Justice in the EU, s. 14, pdf.) na Slovensku dôveruje súdom 25 % respondentov. Menšiu dôveru preukázal prieskum len v prípade Slovinska, ktorého súdom verí 24 % jeho obyvateľov.