DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Vareha robil (...) DPH-čkové podvody tak, že obchodoval s lykožrútom a zarobil milióny.

Diskusia Denníka N - Žitnanská, Procházka a Lipšic - 17.05.2016
Pravda

V roku 2011 sa objavila informácia podľa ktorej by mal podnikateľ Mikuláš Vareha obrať štát o najmenej 29 miliónov eur. Podľa polície si uplatňoval odpočty DPH z fiktívnych obchodov medzi firmami, ktoré vlastnil. Podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) spáchal svojou trestnou činnosťou škodu 58,1 milióna eur (2012). Obchodovať mal aj s lykožrútmi. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Denník SME v roku 2011 informoval, že "podnikateľ Mikuláš Vareha mal politické krytie"
V rokoch 2007 až 2010 si podľa polície uplatňoval odpočty DPH z fiktívnych obchodov medzi firmami, ktoré riadil. 
Daniel Lipšic (vtedajší minister vnútra) v roku 2011 informoval, že „ide o jeden z najväčších daňových podvodov na Slovensku".

Fiktívne obchody mali prebiehať tak, "že tovar sa ani nepohol zo skladov, majiteľa menil len na papieri. Väčšina firiem nemala údajne takmer žiadnych zamestnancov ani majetok. Jeden z obchodov urobil údajne s konateľom maďarskej firmy, ktorý už bol niekoľko rokov mŕtvy. Vareha, známy na východe Slovenska aj ako pán Zemplína, obchodoval v rokoch 2007 až 2010 s rôznymi komoditami. Zarábal na lykožrútoch a štepných púčikoch jabloní. Lykožrúty vraj používal na kŕmenie bažantov." 

Mikuláša Varehu okrem jeho "impéria" preslávil aj vzťah k vtedajšiemu prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Zúčastnil sa dokonca jeho inaugurácie v roku 2009. Zaujímavosťou je, že hoci existujú spoločné fotografie vtedajšieho prezidenta a M. Varehu, prezidentská kancelária sa vyjadrila, že Vareha pozvánku na inauguráciu nedostal. 

Odsúdenie Mikuláša Varehu sprevádzalo viacero súdnych pojednávaní. Právoplatný rozsudok  si vypočul až 27. februára 2014 kedy ho senát Najvyššieho súdu odsúdil na 11-ročný úhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody. Mikuláš Vareha, označovaný ako kráľ Zemplína je momentálne vo väzení za trestnú činnosť v kauze krátenia a neodvedenia daní a poistného v rámci obchodovania s lykožrútom a euroočkami.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.05.2016
success
error