DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Kauza CT-čko, kauza o verejnom obstarávaní, tam obvinení tvrdili, aj Pavol Paška, že “nič sa nestalo, oni (Medical Group, pozn.) naozaj ponúkli najlacnejšiu cenu.

Diskusia Denníka N - Žitnanská, Procházka a Lipšic - 17.05.2016
Zavádzajúce

Dvaja z obvinených, bývalá riaditeľka nemocnice v Piešťanoch, aj člen dozornej rady Michal Straka, sa vyjadrili ku kauze CT v zmysle, že obstarávanie prebiehalo v poriadku, nevideli v ňom žiadne problémy. Nepodarili sa nám nájsť zdroje k tomu, že Pavol Paška by bol takéto niečo otvorene povedal. Od začiatku medializovania kauzy sa Pavol Paška dištancoval od všetkých obvinení a spájaním jeho osoby s Medical Group. Vzhľadom na to, že od Pašku sme nenašli také hodnotenie verejnej súťaže, ako to tvrdí Daniel Lipšic, výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

V kauze piešťanského CT-čka padli prvé obvinenia len v septembri 2015, polícia vtedy obvinila osem ľudí z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. O obvinených informoval denník SME: "(NAKA, pozn.) v tejto kauze obvinil osem osôb. Okrem Domčekovej aj troch členov výberovej komisie na CT. Boli nimi primárka Drahomíra Mičova a námestníci riaditeľky Anton Pobjecký a Jozef Gajdarík. Medzi obvinenými sú aj niekdajší členovia správnej rady nominovaní za ministerstvo. Boli nimi šéfka rady Drahoslava Kupcová a členovia Michal Straka alias raper Ego, Lukáš Kmeťo a Marek Brezničan.". Deviate obvinenie padlo až v marci 2016. Obvinenia napokon boli zrušené v apríli 2016, ale vo veci sa koná i naďalej. Bývalá riaditeľka nemocnie, Mária Domčeková bola po obvinení odvolaná správnou radou nemocnie, vo funkcii ju vymenil Štefan Koňa. Podľa vyjadrenia bývalej riaditeľky ešte z doby, kedy sa prípad medializoval: "Nie som si vedomá, že by som niečo porušila. Keď to vzíde z vyšetrovania, budem musieť znášať dôsledky. (...) CT zariadenie vysúťažené vo verejnom obstarávaní v tomto roku je vyššej triedy, s tomu zodpovedajúcimi technickými a funkčnými parametrami". Riaditeľka takto bránila výsledok novej súťaže na CT, ktorá bola vypísaná v roku 2014 a ktorú vyhrala firma Medical Group, pritom v zrušenom tendri z roku 2012 bol vybratý CT prístroj, ktorý mal stáť o 600 tisíc eur menej.

Ku kauze CT ešte v novembri 2014 sa vyjadril aj člen dozornej rady Michal Straka. Jeho video poslanci pustili aj na schôdzi parlamentu, ktorá bola zvolaná ku kauze a na ktorej chceli poslanci odvolať Roberta Fica, aj predsedu parlamentu, Pavla Pašku. Straka vo svojom videu hovorí, že v piešťanskej nemocnici je všetko v poriadku, je fungujúce CT-čko, fungujúce vedenie. Vyjadrenie ďalších obvinených v kauze CT sme nenašli.

Kvôli kauze odstúpila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá bola členkou aj dozornej rady piešťanskej nemocnice. Svojej funkcie, aj poslaneckého mandátu sa vzdal aj vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý v minulosti bol členom predtsavenstva firmy Medical Group. Paška sa od kauzy dištancoval a obhajoval sa tým, že so spomínanou firmou od roku 2002 nemal nič spoločné. Spájanie jeho osoby s kauzou považoval len za politický útok opozície, na predstaviteľov opozície podal aj trestné oznámenie (na Daniela Lipšice, Igora Matoviča a Richarda Sulíka), ktorého vyšetrovanie ešte stále pokračuje.
"Bývalý šéf parlamentu vtedy vysvetľoval, že sa podaním oznámenia bráni tvrdeniam o tom, že organizoval a ovplyvňoval nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici, že je majiteľom dodávateľskej firmy Medical Group a že z tohto obchodu získal neoprávnený prospech milión eur a zakryl sa pritom schránkovou firmou sídliacou v Belize či dokonca firmou Penta."

Nepodarilo sa nám nájsť vyjadrenie Pavla Pašku, kde by bránil priebeh súťaže v piešťanskej nemocnici, Paška sa bránil voči tomu, aby jeho osobu spájali s víťaznou firmou. K súťaži sa nevyjadroval ani v prejave na mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktrorá bola zvolaná práve kvôli kauze v novemrni 2014.

Verejné obstarávanie bránil Viliam Čislák, nastupujúci minister zdravotníctva po Zuzany Zvolenskej, ktorý označil kauzu CT za pseudokauzu "Po piatich týždňoch však firma, ktorá CT predávala, zverejnila finančné podmienky, za ktorých sa to riešilo. Firma si dávala 6-percentnú maržu na obdobie štyroch rokov a 9 percent bol ďalší rozdiel vo financovaní (...) Podľa mňa to je pseudokauza. Tam sa nenašiel rozdiel 50 percent, ktoré by lietali vo vzduchu."
O verejnom obstarávaní mali podobný názor aj predstavitelia firmy Medical Group "My sme pristupovali ku konkrétnemu verejnému obstarávaniu a jej výsledkom bola platná elektronická aukcia s výslednou sumou a jej podpísaná zmluva.(...)Všetky fakty svedčia o tom, že verejné obstarávanie prebehlo podľa zákona o verejnom obstarávaní. Zvíťazili sme na základe elektronickej aukcie."


Dátum zverejnenia analýzy: 17.05.2016
success
error