DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Do roku 2002 (...) nebol korunný svedok, nebola možnosť využívať jeho výpoveď v trestnom konaní.

Diskusia Denníka N - Žitnanská, Procházka a Lipšic - 17.05.2016
Pravda

Aj napriek tomu, že zákon o ochrane svedka bol zavedený omnoho skôr (od 1998), je pravdou, že inštitút tzv. "korunného svedka" v ňom nebol zakotvený až do roku 2003. Danej novele zákon sa začala vláda aktívne venovať v roku 2002. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Pojem "korunný svedok" označuje osobu, ktorá "výmenou za to, že nebude stíhan[á] alebo že dostane nižší trest, vypovedá a usvedčí predstaviteľov organizovaného zločinu alebo korupčných schém. (...) Do roku 2000 sa podobný mechanizmus ako pri navrhovanom inštitúte spolupracujúceho alebo korunného svedka uplatňoval prostredníctvom milosti udelenej prezidentom."
Potrebu zavedenia inštitútu korunného svedka vysvetloval Daniel Lipšic, vtedy minister spravodlivosti takto:"Dohody páchateľov s orgánmi činnými v trestnom konaní dnes nemôžu existovať z dôvodu, že slovenský trestný proces je ovládaný zásadou legality, čo znamená, že orgány sú povinné stíhať všetky trestné činy".

Mechanizmus prezidentskej milosti bol v roku 2002 už neplatný a prezident bol "oprávnený udeliť milosť už len v právoplatne skončených veciach, teda až po odsúdení. Právo prezidenta rozhodnúť o nezačatí alebo nepokračovaní v trestnom stíhaní bolo totiž z Ústavy SR a z Trestného poriadku v polovici roka 2001 vypustené. "

Na 18. schôdzi počas druhej Dzurindovej vlády bol predložený Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 141/1961 Zb. o trestnom konaní súdnom (Trestný poriadok) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov . V dôvodovej správe (.doc) tohoto zákona sa uvádza: "Návrh zákona, ktorý bol spracovaný v súčinnosti ministerstva spravodlivosti, ministerstva vnútra, generálnej prokuratúry a Komisie pre rekodifikáciu trestného práva, sa upravujú najmä tieto ustanovenia Trestného poriadku:
zavádza sa inštitút tzv. spolupracujúceho, resp. korunného svedka (...)"


O zákone sa hlasovalo v treťom čítaní 23. októbra 2003, zákon bol schválený so 77 hlasmi za. Z toho teda vyplýva, že korunný svedok ako inštitút  nebol až do tohoto obdobia v trestno-právnom systéme zavedený.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.05.2016
success
error