DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

To sme navrhovali už v roku 2003 na Ministerstve spravodlivosti. Áno, neprešlo to (novela o prekonaní monokratického modelu prokuratúry, pozn.)

Diskusia Denníka N - Žitnanská, Procházka a Lipšic - 17.05.2016
Pravda

Podľa denníka SME v roku 2003 Daniel Lipšic pripravoval novelu zákona o prokurátoroch. Znenie novely, ktorá nebola nikdy predložená vláde, a tým pádom ani prerokovaná v NRSR, obsahuje aj prvky obmedzenia monokracie alebo kontroly činnosti prokuratúry len zo strany prokuratúry, a možno ju dohľadať na portáli justice.sk. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Podľa dôvodovej správy (.rtf) k novele bolo jej cieľom "prehodnotenie pozície a miery štandardnosti postavenia prokuratúry (...) dôvodom pre úvahy o stupni naliehavosti zmien v činnosti prokuratúry je nadmerná miera uplatňovania princípu monokracie" systém kontroly spočíval v troch oblastiach: 

"Presadzovanie trestnej politiky štátu sa navrhuje realizovať najmä týmito opatreniami:

a)všeobecné pokyny (stanoviská), ktoré by vydávalo Ministerstvo spravodlivosti SR po vyjadrení generálneho prokurátora v záujme jednotného uplatňovania zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov;

b)žiadosťou vlády a v naliehavom prípade ministra spravodlivosti (ktorého žiadosť musí byť vládou dodatočne potvrdená) o uskutočnenie konania vo verejnom záujme, ak sa domnievajú, že vo verejnom záujme je potrebné vykonať určité opatrenie; táto žiadosť adresovaná generálnemu prokurátorovi bude mať pritom fakultatívny charakter (t.j. generálny prokurátor jej nebude musieť vyhovieť), bude musieť byť v písomnej forme s uvedením dôvodov, v čom vidí vláda nevyhnutnosť konania vo verejnom záujme;

c)možnosť iniciovať disciplinárne konanie rozšíriť i na autority mimo prostredia prokuratúry a upraviť aj ďalšie otázky ohľadom disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov – rovnako ako v októbri 2003 schválenom návrhu novely zákona o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov, a to ako výraz vôle po eliminácii tzv. falošnej profesnej solidarity a po zvýšení stupňa dôvery verejnosti v prokurátorský stav prostredníctvom jeho stransparentnenia."

Táto novela sa však nedostala na prerokovanie vládou. Na portály Rokovania, sú z obdobia roka 2003 iba dva návrhy a to: Návrh počtu osôb určených na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry a ich funkčné zaradenieNávrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení zákona č. 669/2002 Z.z., oba predložené generálnym prokurátorom. 

Ministerstvo spravodlivosti pod Lipšicom taktiež predkladalo vláde návrhy na zmeny v zákone o prokuratúre v roku 2005, jednalo sa však len o upravenie platových pomerov. Podľa článku Hospodárskych novín v tomto roku Lipšic presadzoval aj zvýšenie kontroly zo strany výkonnej moci prostredníctvom možnosti odvolania prokurátorov, ani tento návrh však nebol predložený na rokovanie vláde.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.05.2016
success
error