DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Celá tá situácia okolo voľby (...) celý sled udalostí, ktorý nasledoval pri voľbe generálneho prokurátora, pomenovala som to ako politicko-mocenský boj o prokuratúru.

Diskusia Denníka N - Žitnanská, Procházka a Lipšic - 17.05.2016
Pravda

Po nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora vtedajšia opozícia (.pdf) podala návrh na prijatie uznesenia, aby Národná rada podala obžalobu na Ústavný súd na Igora Gašparoviča. Lucia Žitňanská k tomu bodu vystupovala v rozprave, vo svojom prejave hovorila o politicko-mocenskej hre prezidenta a SMERU-SD. Jej výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Jozefa Čentéša zvolila Národná rada do funkcie generálneho prokurátora 17. júna 2011, ale prezident Ivan Gašparovič ho odmietol vymenovať do funkcie. Prezident sa tak rozhodol 28. decembra 2012. Jozef Čentéš podal 3. januára 2013 ústavnú sťažnosť na rozhodnutie Ivana Gašparoviča. Aj keď Ústavný súd o prípade ešte nerozhodol v tom čase, parlament zvolil nového generálneho prokurátora v osobe Jaromíra Čižnára 18. júna 2013. Prezident Gašparovič vymenoval Čižnára krátko po jeho zvolení, 17. júla 2013. Ústavný súd vo veci sťažnosti Čentéša rozhodol len 4. decembra 2013.

Po nevymenovaní Čentéša chcela opozícia podať obžalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča za úmyselné porušenie ústavy na Ústavný súd SR.Podľa informácií TASR "opozičný návrh na obžalobu (...) v tajnom hlasovaní podporilo len 45 poslancov, potrebných bolo 90 poslaneckých hlasov. Proti obžalobe sa vyslovilo 78 zákonodarcov piati sa zdržali. Na tajnom hlasovaní sa zúčastnilo 133 poslancov."

Národná rada o obžalobe rokovala 14. marca 2013, v rozprave vystúpila aj Lucia Žitňanská, ktorá vo svojom prejave nazvala sled udalostí ako politicko-mocenský boj: "Všetci tu vieme, že nevymenovanie Jozefa Čentéša je mocensko-politická hra prezidenta a strany SMER, ktorá prekročila hranice. A podľa mňa veci treba nazývať pravými menami."

Dátum zverejnenia analýzy: 17.05.2016
success
error