DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Pred voľbami sme zvolávali výbory ku konkrétnym kauzám a podozrenia, konkrétne ku kauze Chovanec, DPH na východnom Slovensku, spolu s poslancami Most-u a teda aj Siete

Diskusia Denníka N - Žitnanská, Procházka a Lipšic - 17.05.2016
Neoveriteľné

Pred parlamentnými voľbami, na 25. februára 2016 bol zvolaný mimoriadny branno-bezpečnostný výbor. Témou rokovania výboru mal byť "Postup polície pri vyšetrovaní medializovaného prípadu podvodu s DPH zločineckej skupiny Milana Ch." Zvolanie výboru navrhli vtedajší opoziční poslanci, no nie je dostupná informácia o tom, o ktorých poslancov presne išlo. Daný výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Pred tohtoročnými voľbami bol zvolaný mimoriadny branno-bezpečnostný výbor ku kauze podvodov DPH Milana Chovanca. Zvolanie výboru navrhli opoziční poslanci, vyplýva to aj z príspevku Daniela Lipšica na facebooku zo dňa 22. februára. V žiadosti okrem zvolania výboru poslanci žiadali aj pozvať ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta PZ Tibora Gašpara. Výbor bol zvolaný na 25. februára, kedy minister vnútra rokoval v Bruseli. Podľa mediálnych informácií sa výboru nemohol zúčastniť ani jeden zo šiestich  poslancov za SMER-SD, okrem nich chýbal aj Gábor Gál (Most - Híd) a Alojz Hlina (klub KDH). Na rokovaní sa zúčastnili len štyria opoziční poslanci a predseda výboru, Jaroslav Baška (SMER-SD). Výbor v takom počte nebol uznášaniaschopný. Na rokovanie neprišiel ani pozvaný policajný prezident, Tibor Gašpar.

Branno-bezpečnostný výbor mal v minulom volebnom období 13 členov, sedem koaličných poslancov a šesť nominantov opozície (Gábor Gál (Most-Híd), Alojz Hlina (klub KDH), Ľubomír Galko (SaS), Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA, pôvodne KDH), Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA), Martin Fedor (Sieť, pôvodne SDKÚ-DS)).

Podľa rokovacieho poriadku (.pdf) (s. 24, paragraf 49) predseda musí zvolať výbor, ak o to požiada aspoň tretina členov výboru (v tomto prípade minimálne 4): "Predseda výboru je povinný zvolať schôdzu výboru, ak sa na tom uznesie (...) aspoň tretina členov výboru. Ak nie je v uznesení národnej rady určená alebo v žiadosti uvedená lehota, dokedy sa má schôdza výboru konať, predseda výboru je povinný zvolať schôdzu výboru najneskôr do siedmich dní od prijatia uznesenia alebo od doručenia žiadosti."

Na uznášaniaschopnosť výborov sa vzťahuje paragraf 52 rokovacieho poriadku (.pdf): "Výbor sa môže uznášať, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých jeho členov."

K príkladom zvolávania mimoriadnych výborov patria aj mimoriadne schôdze finančného a branno-bezpečnostného výboru z apríla, ktoré sa rovnako venovali kauze s podvodmi DPH. 

Dátum zverejnenia analýzy: 17.05.2016
success
error