DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

My dnes máme na súdoch vyše troch miliónov exekučných konaní.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Ministerstvo spravodlivosti 9. marca uverejnilo správu, že v roku 2015 súdy vybavili 1,29 milióna prípadov. Nových prípadov bolo o 23-tisíc menej. O počte exekučných konaní informovali médiá ako Denník N, Pravda, aktuality.sk či SME už po nástupe Žitňanskej. Návrhov na exekučné konania malo byť v minulom roku prijatých 540-tisíc, a celkový počet takýchto prípadov má byť vyše tri milióny. Mediálne zdroje citujú najmä Žitňanskú, článok Denníka N ešte z októbra 2015 však odkazuje na štatistiku Ministerstva spravodlivosti. Vyše tri milióny exekučných konaní zaznamenáva aj rezortná štatistika dodaná Ministerstvom spravodlivosti. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Podľa právnika Petra Hodála:
"Jediné oficiálne štatistiky, ktoré máme, predstavujú súhrnné dáta o exekučných konaniach zo slovenských súdov na stránke Ministerstva spravodlivosti. Z údajov vyplýva, že posledné roky prichádza viac ako 600-tisíc nových exekúcií ročne, pričom počet nevybavených exekúcií rástol ročne o vyše 400-tisíc, takže dnes ich je na súdoch už zrejme viac ako 3 milióny." 

Registre Ministerstva sú dostupné tu.  Informácie o priemernej dĺžke konania a počtoch prípadov prejednaných jednotlivými typmi súdov sú dostupné tu (.pdf). Neuvádza sa tu však špecificky počet exekúcií.

V januári roku 2013 sa hovorilo o približne milióne nevybavených exekučných konaní. Podľa správy INESS boli necelé tri milióny exekučných konaní evidované už ku koncu roka 2013: 
"Koncom roku 2013 evidovalo Ministerstvo spravodlivosti celkovo 2 829 941 nevybavených exekúcií. 669-tisíc žiadostí o poverenie na vykonanie exekúcie prišlo len v minulom roku, pričom v takmer 630-tisíc prípadoch bolo toto poverenie udelené." 

Podľa denníka SME by centrálny register exekúcií mal byť zavedený touto vládou v júli: 

"Štát či exekútori zatiaľ netušia, koľko ľudí je vlastne zaťažených exekúciami a za čo. Známy je len absolútny počet exekučných konaní, v ktorých sa však niektorí ľudia môžu objavovať viackrát. Istú predstavu dávajú čísla, ktoré si vedú zdravotné poisťovne či Sociálna poisťovňa. K lepšiemu prehľadu by mal pomôcť centrálny register exekúcií, ktorý začne fungovať od júla. Obsahovať by mal všetky exekučné konania začaté od roku 1996."

Ministerstvo spravodlivosti nám zaslalo Rezortnú štatistiku s počtom exekučných konaní. Uvedený počet sa zhoduje s verejne dostupnými informáciami.


Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error