DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Číž

SMER-SD

Čítal som dokonca teraz stať českého politológa významného, ktorý zaradil stranu SaS medzi strany typu AFD a iné, dokonca teda pseudofašistické, ako je v Nemecku a podobne kvôli tomu, ako pán predseda strany vníma utečeneckú krízu.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Zavádzajúce

Článok, v ktorom český politológ spomína stranu SaS aj stranu AFD, je článok z Denního expresu, ktorý hovorí o tom, že tieto strany sú spolu v jednej frakcii a tou je Skupina európskych konzervatívcov a reformistov. Nič s fašizmom ani pseudofašizmom sa v článku a vo vyjadrení politológa Matěja Trávnička nespomína. Čížov výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Formulácia v článku je nasledovná: "Co se Slovenska týče, tak tady můžeme vidět jednak vzestup umírněných euroskeptiků v podobě druhé strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka a třetí koalice OL’ANO-NOVA, kteří v europarlamentu zasedají v jedné frakci s britskými konzervativci, českou ODS nebo právě i s německou Alternativou pro Německo.", nejde teda o porovnanie SaS a AfD v prvkoch programu, ktoré by sme mohli označiť ako fašistické. Nie je ani zrejmé, či ide o vyjadrenie politológa Matěja Trávníčka, alebo či ide o informáciu Denního expresu.

Strana AfD bola donedávna skutočne členom tej istej frajcie ako SaS, no v marci 2016 bola požiadaná o odchod z tejto frakcie. Dôvodom boli komentáre strany AfD v súvislosti s utečencami a tiež stretnutie jej predstaviteľou s krajne pravicovou rakúskou stranou FPO.

Na stránkach českých Parlamentných listov sa píše o vstupe fašistov do slovenského parlamentu, kde však o (pseudo)fašizme SaS nepadlo ani slovo. Konkrétne sa tu píše, že "to, že se do Národní rady Slovenské republiky nyní dostaly až téměř fašistické strany – zejména strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), která získala osm procent hlasů, není prý až tak zapříčiněno „hnědnutím“ společnosti v souvislosti s migrační krizí jako spíše tím, že se ke slovu dostávají „nespokojení voliči“." 

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error