DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Na súdy dnes prichádza ročne cez milión prípadov. Ja som si zobrala štatistiku za rok 2015. Prišlo 1,14 milióna prípadov. Ale keď sa pozrieme na ďalšie čísla, tak z tohto čísla viac ako 540 tisíc, to znamená viac, ako pol milióna, exekúcii.

Lucia Žitnanská, Miroslav Cíž a Martin Poliacik - 02.05.2016
Pravda

Podľa denníka Pravda na základe informácií Ministerstva spravodlivosti bolo v roku 2015 na súdy doručených 1 262 801 vecí, z toho bolo vyše 540-tisíc exekúcií, okolo 250-tisíc zápisov do Obchodného registra a takmer 150-tisíc platobných rozkazov. O podobných počtoch nových exekučných konaní hovoria aj ďalšie zdroje. Podľa informácií Ministerstva z marca 2015 sú údaje mierne odlišné "Okresné a krajské súdy v minulom roku právoplatne vybavili 1,29 milióna vecí. Je to o takmer 23 tisíc viac, ako je počet prípadov, ktoré v roku 2015 na súdy prišli. Pomer vybavených a došlých vecí tak dosiahol 101,81 percenta." Z toho vyplýva, že na súdy prišlo približne 1,04 nových prípadov. Žitňanskej údaj 1,14 milióna predstavuje približne priemer týchto dostupných údajov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Denník SME navyše informuje, že "Štát či exekútori zatiaľ netušia, koľko ľudí je vlastne zaťažených exekúciami a za čo. Známy je len absolútny počet exekučných konaní, v ktorých sa však niektorí ľudia môžu objavovať viackrát. Istú predstavu dávajú čísla, ktoré si vedú zdravotné poisťovne či Sociálna poisťovňa. K lepšiemu prehľadu by mal pomôcť centrálny register exekúcií, ktorý začne fungovať od júla. Obsahovať by mal všetky exekučné konania začaté od roku 1996."

Ministerstvo prehľad počtu nových a vyriešených prípadov za rok 2015 zverejnilo ešte v marci 2016, o exekučných konaniach v médiách informuje najmä Žitňanská, článok Denníka N ešte z októbra 2015 však odkazuje na štatistiku Ministerstva spravodlivosti. Podľa právnika Petra Hodála:

"Jediné oficiálne štatistiky, ktoré máme, predstavujú súhrnné dáta o exekučných konaniach zo slovenských súdov na stránke Ministerstva spravodlivosti. Z údajov vyplýva, že posledné roky prichádza viac ako 600-tisíc nových exekúcií ročne, pričom počet nevybavených exekúcií rástol ročne o vyše 400-tisíc, takže dnes ich je na súdoch už zrejme viac ako 3 milióny."  

Registre Ministerstva sú dostupné tu. Informácie o priemernej dĺžke konania a počtoch prípadov prejednaných jednotlivými typmi súdov v občianskoprávnej agende sú dostupné tu (.pdf).Zdroj: Rezortná štatistika MSSR

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2016
success
error