DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Tí, ktorí nás obviňujú z fašizmu, extrémizmu, tí nemali absolútne žiadny problém otvorene podporovať vyslovene úplne jasné fašistické organizácie na Ukrajine, ktoré boli za rozvratom štátu a ktoré sa ako prvé stavali proti akejkoľvek ruskej prítomnosti.

Kotleba vs. Klus - 25.04.2016
Neoveriteľné

Fašista je človek, ktorý je v presvedčený, že žije v úpadkovom období, v dekadentnej a degenerovanej spoločnosti, rútiacej sa do záhuby. Fašizmus je forma radikálneho autoritatívneho nacionalizmu vyznačujúca sa obsesívnymi predstavami o rozklade spoločnosti, dekadencii a o národnom potupení, prostredníctvom populizmu sa snažiaca o dosiahnutie utopického národného znovuzrodenia.

Na Ukrajine sa nachádza viacero fašistických, resp. radikálnych strán. Sú to napríklad Strana slobody, Ukrajinských vlastencov (rozpustená v decembri 2014), Ukrajinského národného zhromaždenia - Ukrajinskej národnej sebaobrany a hnutia Trizub (posledné dve krajne pravicové). Všetky tieto organizácie majú spoločnú ideológiu, ktorá je protiruská, antiprisťahovalecká a antižidovská.
Na Ukrajine bol minulý rok schválený zákon, ktorý zakázal nacistickú aj komunistickú symboliku, činnosť akýchkoľvek skupín hlásiacich sa ku komunizmu či fašizmu.

Nepodarilo sa nám zistiť, kto zo Slovenska podporuje fašizmus, koho Marián Kotleba myslel.

Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error