DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

...akčný plán(boja proti daňovým únikom,pozn.) Priniesol 2,5 miliardy dodatočných zdrojov z DPH, medializovaných je na mesačnej báze obrovské množstvo veľkých záťahov na veľké skupiny podvodníkov, ktorí robia fiktívne odvody z DPH, zaviedli sme kontrolný výkaz DPH,

Nicholsonová vs. Pellegrini - 25.04.2016
Pravda

Druhá vláda Roberta Fica skutočne prijala Akčný plán boja proti daňovým únikom, ktorý bol zameraný aj proti podvodníkom uskutočňujúcim fiktívne odvody z DPH. Zavedený bol aj kontrolný výkaz z DPH. Šéf Finančnej správy potvrdil, že daňové príjmy sa vďaka opatreniam zvýšili za posledné tri roky o 2,5 miliardy eur. Medializovaných je viacero zásahov proti daňovej trestnej činnosti v súvislosti s DPH. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Akčný plán boja proti daňovým podvodom bol schválený v roku 2012 a následne v troch etapách zavedený. V roku 2013 mal štát oproti odhadom len na DPH získať o 248 miliónov eur viac. V roku 2014 to bolo 650 miliónov eur. Inštitút Finančnej politiky predpokladal zlepšenie výberu DPH v roku 2015 o 744 miliónov eur. 

Tieto informácie potvrdzuje aj Ministerstvo financií: "Podľa aktuálneho odhadu priniesol boj proti daňovým únikom DPH oproti úrovni z roka 2012 do rozpočtu dodatočné príjmy vo výške 248 miliónov eur v 2013, 650 miliónov eur v roku 2014, a v roku 2015 by mal priniesť 744 miliónov eur." Novšie informácie pre rok 2015 neprináša ani Daňový report 2015. O celkovej sume za posledné roky však informuje šéf Finančnej správy Imrecze:
"Zavedením analytických systémov, kontrolného výkazu DPH a ďalšími opatreniami v legislatíve toto dnes možné nie je. Efektivita našej práce je zobrazená aj tým, že sme zvýšili daňové príjmy za posledné tri roky o 2,5 miliardy eur. Efektívna daňová sadzba DPH, ktorá v roku 2012 mala hranicu historického dna 12,1 %, má dnes hodnotu 14,7 % a prakticky od roku 2012 kontinuálne stúpala," vyčíslil prezident finančnej správy."

O tom, ako fungovali na Slovensku podvody s DPH, informuje podrobnejšie článok denníka SME.
 
O podobných ekonomických podvodoch,aké spomína Pellegrini, o fiktívnych odvodoch z DPH i o zavedení kontrolného výkazu hovoril v rozhovore aj riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície:

"Dominujú medzi ekonomickými zločinmi aj naďalej neoprávnené alebo nadmerné odpočty DPH?
Je pravdou, že ešte v roku 2013 dominovali. Neoprávnené uplatňovanie nadmerných daňových odpočtov sa dobre že nestalo „národným športom“. Situácia sa však po vzniku Daňovej kobry rapídne zmenila. Celé naše konanie sa urýchlilo, existuje úzka spolupráca finančného riaditeľstva, Národnej jednotky finančnej polície, generálnej prokuratúry.
Dochádza k výmene informácií, takže v krátkom časovom úseku nám vedia dať relevantné podklady, aby naše konanie malo efekt od začiatku. Spätnou väzbou je zadržiavanie vyplatenia nadmerných odpočtov v rizikových operáciách tam, kde dochádza k páchaniu trestnej činnosti.
Dnes aj vďaka kontrolnému výkazu DPH vieme promptne reagovať a prijať potrebné operatívne a procesné opatrenia k odhaľovaniu a následne zamedzovaniu páchania daňovej trestnej činnosti.

Druhá strana nespí. Ako sa preorientovali ekonomickí zločinci? Z čoho sa snažia vyťažiť peniaze teraz?
Namiesto vyberania nadmerného odpočtu – mali sme aj veľké kauzy, kde sa vyberalo 200 – 300 tisíc eur, dokonca 1,5 milióna eur pri konkrétnej obchodnej transakcii – tak dnes sa vybrali aj inou cestou. Namiesto vyberania takýchto veľkých súm, ktoré sú pre nás hneď signálom, aby sme konali, prechádzajú tieto tzv. obchodné spoločnosti mnohokrát k takzvanej optimalizácii svojich daňových základov.

Koľko ste vlani odhalili skupín, ktoré sa zaoberali takýmito ekonomickými deliktami?
„Realizovali sme“ 36 organizovaných skupín v roku 2014 – z toho 26 skupín je dnes úplne rozložených, lebo ich členovia a organizátori sú trestne stíhaní našimi vyšetrovateľmi Národnej jednotky finančnej polície a väčšina z nich je aj vo väzbe.
"

Aj v ďalších rokoch boli podobné kauzy v súvislosti s DPH pomerne často medializované. O daňovej trestnej činnosti aj v súvislosti s DPH a zásahu proti aktérom informovali médiá napríklad 21. januára, 26. februára 12.marca 13.apríla  20.apríla či 26. apríla.

Kontrolný výkaz (.rtf) bol skutočne súčasťou Akčného plánu boja proti daňpvým únikom.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error