Behom konfliktu v Kosove došlo k viacerým incidentom, ktoré sú označované ako čistky, a to ako zo strany Srbov tak aj Kosovských Albáncov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Kosovská vojna prebiehala v rokoch 1998-1999, pri ktorej zahynulo okolo 13 tisíc ľudí a počas ktorej sa udialo niekoľko vojnových zločinov na civilistoch.
Kosovo je územie na Balkánskom polostrove, ktoré sa vyhlásilo za samostatný štát, prijatím svojej konštitúcie (.pdf), podpísanej v roku 2008 v hlavnom meste Priština. Oddelilo sa od Srbska, podľa jeho ústavy (článok 182) ale Srbsko nie je samostatný štát, ale Autonómny kraj Kosovo a Metohija.
Rezolúcia Bezpečnostnej Rady OSN č. 1244 (.pdf) umiestnila Kosovo pod dočasnú správu OSN, Doteraz Kosovo uznalo ako samostatný štát 112 krajín. Slovensko je jednou z krajín, ktoré Kosovo doteraz neuznali ako samostatný štát a považujú ho za súčasť Srbska.
Počas Vojny v Kosove (1998-1999) sa uskutočnilo niekoľko vojnových zločinov na oboch stranách. Z kosovskej strany to boli napríklad masaker v Račaku, pri ktorom zomrelo 45 kosovských Albáncov alebo čistka pri jazere Radonjic, kde bolo nájdených 34 mŕtvych tiel. Srbská strana uskutočnila čistky napríklad pri masakri v Meji (300 mŕtvych), alebo poprave 300 ľudí vo Vučitrne.
Rezolúcia BR OSN 1244 (1999 r.) vyzvala členov konfliktu na okamžité zastavenie bojov a splnomocnila vstúpenie mierových síl pod vedením NATO na územie Kosova.