DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

... v roku 2020 uplynie platnosť prístupovej zmluvy Slovenskej republiky k NATO.

Kotleba vs. Klus - 25.04.2016
Nepravda

Prístupové protokoly Slovenskej republiky k NATO nie sú časovo ohraničené. Rok 2020 je spojený s vytvorením moderných spojeneckých jednotiek v programe NATO Forces 2020, na ktorom sa dohodli počas Summitu NATO v Chicagu členovia NATO. Na Summite vo Walese zúčastnené strany tento cieľ opätovne potvrdili: ,,... Považujeme tento cieľ (NATO Forces 2020) za stále platný a znovu potvrdzujeme náš záväzok k jeho naplneniu..." (Článok 63, Deklarácia zo Summitu vo Walese)


K cieľu zotrvania v NATO sa Slovenská republika hlási  v Programovom vyhlásení vlády z mája 2012, kde deklaruje: ,,Základom bezpečnosti Slovenskej republiky je Severoatlantická aliancia (NATO). Udržanie silnej transatlantickej väzby zostáva naším životným záujmom.

Historickým príkladom vystúpenia z vojenských štruktúr NATO je Francúzsko, ktoré v roku 1966 na žiadosť Generála de Gaulla stiahlo svoje jednotky spod velenia NATO. Francúzsko teda opustilo vojenské štruktúry NATO z vlastnej iniciatívy, nie na základe uplynutia platnosti zmlúv. 

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error